Ekonomika

Aust vojenské vybavenie pre Ukrajinu | Recenzia severných pláží

Austrália daruje Ukrajine vojenské vybavenie a uhlie v snahe ochrániť svoju krajinu pred inváziou a zároveň uvalí na Rusko dodatočné sankcie.

Po diskusiách medzi premiérom Scottom Morrisonom, ministrom obrany Petrom Duttonom a ich ukrajinskými partnermi vláda v nedeľu ráno oznámila, že austrálske obranné sily hľadajú ďalších 21 miliónov dolárov na splnenie prioritných požiadaviek Ukrajiny.

Ide o dodatočnú vojenskú pomoc vo výške 70 miliónov dolárov, ktorú už poskytla Austrália.

Austrálčania, ktorí chcú podporiť utečencov z Ukrajiny, môžu bez dane darovať uznaným utečeneckým organizáciám v Poľsku, Rumunsku, na Slovensku a v Maďarsku.

Ukrajinci, ktorí utekajú pred konfliktom a prichádzajú do Austrálie, môžu tiež požiadať o trojročné dočasné humanitárne vízum.

Austrália daruje najmenej 70 000 ton horúceho uhlia ukrajinským elektrárňam a odovzdá Rusku bauxit používaný na výrobu hliníka.

Ďalších 30 miliónov dolárov na humanitárnu pomoc sa zameria na ochranu vysídlených žien a detí a na zmiernenie nedostatku potravín.

Mark Purcell, generálny riaditeľ Austrálskej rady pre medzinárodný rozvoj, uviedol, že dobrovoľnícke organizácie budú spolupracovať s vládou pri poskytovaní pomoci prostredníctvom Austrálskeho humanitárneho partnerstva.

„Je to dôležitý zásah pre ukrajinský ľud v čase jeho núdze a demonštrácia solidarity s jeho ťažkou situáciou,“ povedal.

Oznámenie o pomoci prichádza po tom, čo námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Le Yucheng varoval pred nepredstaviteľnými následkami zatlačenia veľkej jadrovej veľmoci do „rohu“.

Na sobotňajšom zasadnutí Bezpečnostnej rady v Pekingu Lu povedal, že Severoatlantická aliancia by sa mala vyhnúť ďalšej expanzii do Ruska.

Sankcie proti krajine sú podľa neho „ohavnejšie“ a poškodia len bežných občanov a svetovú ekonomiku.

„História znovu a znovu dokazuje, že sankcie neriešia problémy,“ povedal Lee.

Austrália nie je členom NATO, ale spojencami, vrátane USA a Spojeného kráľovstva.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close