Svet

Austrálsky premiér odmietol čínsku kritiku jadrovej dohody

Austrálsky premiér Scott Morrison odmietol čínsku kritiku novej aliancie austrálskych jadrových ponoriek so Spojenými štátmi – a neobáva sa, že americký prezident Joe Biden zabudol svoje meno.

Čína reaguje nahnevane, keď páni Biden, Morrison a predseda vlády Boris Johnson používajú virtuálny stroj Správy Konferencia tento týždeň ohlási trojstrannú obrannú alianciu, ktorá dodá do Austrálie najmenej osem jadrových ponoriek.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Zhao Lijian uviedol, že je príliš nezodpovedné voči USA a Británii vyvážať jadrovú technológiu.

Morrison uviedol, že Austrália chce zvýšiť mier a stabilitu v indopacifickom regióne.

„Všetko, čo sme urobili s USA, je v súlade s partnerstvami a vzťahmi, ktoré máme, a so spojenectvami, ktoré s USA už máme,“ povedal Morrison. Rádio 3AW.

Susedná krajina Indonézie po indonézskej Papue -Novej Guinei „je veľmi znepokojená pokračovaním pretekov v zbrojení a výroby elektrickej energie v regióne,“ uvádza sa vo vyhlásení indonézskeho ministerstva zahraničných vecí.

Správy o aliancii získali v Singapure pozitívnu odozvu.

V telefonáte pánovi Morrisonovi, predsedovi vlády ostrova, Lee Hsien Loong povedal, že dúfa, že jaderná dohoda „konštruktívne prispeje k mieru a stabilite v regióne a doplní regionálnu architektúru“.

Francúzskych lídrov pobúrilo vystúpenie z aliancie EÚ, ktorá upustila od dohody s Francúzskom o výstavbe 12 konvenčných dieselelektrických ponoriek pre Austráliu.

Publikum hovorí, že pán Biden zrejme zabudol na meno pána Morrisona počas štvrtkovej tlačovej konferencie, ktorá vysielala z troch krajín.

Prezident označil Austrálčanov za „priateľov“ a „tých kolegov dole“.

Pán Biden nepoužíval meno pána Morrisona, keď hovoril o Johnsonovi ako o „Borisovi“.

Austrálčanom to pripomenulo, keď hovorca vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer v roku 2017 opakovane označoval Morrisonovho predchodcu Malcolma Turnbulla za „pána Trumpa“.

Pán Morrison sa zasmial tomu, čo USA označili za zlú dohodu s pánom Britániou, čo podkopalo dôležitosť Austrálie pre USA.

READ  Silný odkaz nešťastným slovenským nevestám: Svadba je o tom, byť s partnerom, nie na večierku

„Keď sa rozprávame súkromne, zvyčajne ma označuje ako ‚priateľa‘,“ povedal Morrison pre Seven Network.

Pán Morrison povedal, že on a prezident si užili skvelé pracovné vzťahy.

„Ach, nevenujem tomu veľkú pozornosť. Myslím, že tieto veci sa stávajú. Stávajú sa často,“ povedal Morrison pre Nine Network.

„Čas od času, viete, viem, že prezývka mi vypadne z pamäte – je to tak normálne v našom pracovnom poriadku, musím byť úprimný,“ dodal.

Austrálsky vodca uviedol, že pán Pitney bol v súkromných rozhovoroch označovaný ako „pán prezident“ alebo „viceprezident“.

Pán Morrison odchádza budúci týždeň do USA prvýkrát od chvíle, keď sa prezidentom stal Biden.

Dvojica bude sprevádzať vodcov Indie a Japonska na stretnutí dialógu o bezpečnosti štvorkoliek.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close