Ekonomika

Automobil, ktorý dominuje aj celé desaťročia. Je to jeden z najpopulárnejších použitých modelov

Ľudia si najčastejšie vyberajú ako alternatívu autá za lepšiu sumu, ale s rovnakou alebo ešte lepšou výbavou. Nie je žiadnym tajomstvom, že nové vozidlá strácajú na hodnote takmer okamžite, keď opustia „garáž“ predajcu. Luxusné modely tak môžu v prvých rokoch prísť o desiatky percent svojej kúpnej sumy.

Ojazdené vozidlá však môžu byť vítaným spoločníkom aj v dnešnej zložitej korunovej dobe. Niekedy doslova za pár eur získate osobný „radič“, v ktorom je šanca na infekciu novým koronavírusom výrazne nižšia ako v hromadnej doprave. A lacnejšie staršie modely nemusia byť zlou voľbou – majú menej elektrického vybavenia, ľahšia technológia a servis budú menej nákladné.

Česká stajňa

Medzi obľúbených adeptov patrí napríklad Škoda Octavia prvej generácie, ktorá je v našich končinách stále na očiach mnohých motoristov. Najmladšie kúsky tohto ikonického modelu mladoboleslavskej automobilky tento rok „oslavujú“ 10 rokov od ukončenia výroby. Ich priemerná cena za posledných 10 rokov klesla o 2 700 eur na súčasných približne 2 400 eur.

Priemerný vek je dnes na úrovni 16 rokov s dojazdom niečo cez 210 000 kilometrov. Tieto údaje vyplývajú z analýzy trhu s ojazdenými vozidlami Barometer, ktorú každý mesiac pripravuje známa sieť autocentier AAA AUTO. V minulom roku sa v ich pobočkách predalo až 625 vozidiel Škoda Octavia prvej generácie.

Popularitu prvej Octavie potvrdzuje aj Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete automobilových centier AAA AUTO: “Octavia prvej generácie od svojho uvedenia neustále hľadala zákazníkov. Najmä v dnešnej dobe, keď nikto nevie, ako sa bude situácia okolo pandémie vyvíjať, je to celkom lacná investícia do vozidla, ktorá nevyžaduje veľa údržby.” ktorá preukázala svoje zjavné kvality počas rokov svojho pôsobenia na trhu. “

READ  Spoločnosť VW spúšťa v Slovenskej republike predaj „bežných“ verzií modelu ID.3. Poznali sme ceny

V porovnaní s rokom 2010, keď sa po štrnástich rokoch skončila výroba jednotky Octavia (s príchodom druhej generácie v roku 2004 bola Octavia prvej generácie premenovaná na Octavia Tour I a pod týmto názvom sa vyrábala do roku 2010), modelu v automobilových centrách značky sa v minulom roku predalo tento rok o 1 514 kusov menej.

Klesá tiež najpopulárnejší spoľahlivý turbodiesel s označením 1,9 TDI, ktorý bol v roku 2010 zastúpený až v 58 percentách prípadov, vlani sa predalo 45 percent.

Trh s ojazdenými vozidlami

Analýza celoštátnej ponuky ojazdených vozidiel ukázala, že počet automobilov na sekundárnom trhu sa v októbri opäť zvýšil. V slovenskej reklame sa objavilo až 52 328 vozidiel, čo bolo o 1 008 viac v porovnaní s ponukou v septembri tohto roku. Priemerná hodnota ceny v októbri bola 6 800 eur a tachometra 162 500 kilometrov.

Priemerný vek automobilov bol okolo deviatich rokov. Väčšina ponúkaných vozidiel sa nachádzala v Bratislavskom kraji, nasledoval Nitriansky a potom Banskobystrický kraj. Naopak najmenší výber mali zákazníci v Prešovskom a Trenčianskom kraji.

“Všeobecne možno povedať, že po opätovnom zavedení prísnejších vládnych opatrení proti šíreniu koronavírusu sa zákazníci začali zameriavať na autá lacnejších kategórií. Môžeme očakávať, že tento trend bude v blízkej budúcnosti pokračovať, pretože ľudia stále nemajú ekonomickú bezpečnosť.” Na záver komentuje súčasnú situáciu na trhu Vaněček.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close