Svet

Azerbajdžan – Vo vojne proti Arménsku padlo sedem vojakov

Uverejnené

Boje medzi arménskymi a azerbajdžanskými milíciami vypukli v utorok po týždňoch eskalácie napätia na hraniciach.

Arménsko tvrdí, že jeden vojak bol zabitý.

AFP

Sedem azerbajdžanských vojakov zahynulo v utorok pri zrážkach s arménskymi silami neďaleko sporného regiónu Náhorný Karabach, informovalo v stredu azerbajdžanské ministerstvo obrany.

Desať azerbajdžanských vojakov utrpelo zranenia pri konflikte, najnásilnejšom od skončenia minuloročnej vojny medzi Jerevanom a Baku, uvádza rovnaký zdroj.

Arménsko tvrdilo, že počas konfliktu zahynul jeden vojak, 24 je nezvestných a 13 bolo zajatých. Jerevan tiež uviedol, že prišiel o dve vojenské pozície, ktoré obsadili jednotky Baku.

Vyhlásené prímerie

Boje medzi dvoma kaukazskými bojovníkmi, ktorí súperia o kontrolu nad pohorím Náhorný Karabach, prepukli v utorok po týždňoch eskalácie napätia na hraniciach.

Jerevan v utorok večer oznámil, že prímerie bolo dosiahnuté po sprostredkovaní regionálnou mocnosťou Ruskom. Jerevan a Baku sa navzájom obviňujú z tohto nového násilia.

Tieto nedávne vojny ilustrujú nebezpečnú rovnováhu, ktorá vládne v sude s prachom na Kaukaze takmer rok po skončení krvavého šesťtýždňového konfliktu v Náhornom Karabachu medzi Azerbajdžanom a Arménskom.

Vážne konflikty

K stretom došlo napriek prítomnosti ruských mierových síl v oblasti, ktorá bola zriadená v novembri 2020 v rámci prímeria vyjednaného Vladimirom Putinom o ukončení vojny minulý rok.

Po tom, čo zahynulo viac ako 6 500 ľudí, sa v utorok zrážky zintenzívnili, čo prinútilo Arménsko odstúpiť časti Azerbajdžanu.

Pohorie Náhorný Karabach, obývané prevažne Arménmi, podporil Jerevan, ktorý sa po páde Sovietskeho zväzu odtrhol od Azerbajdžanu, čo viedlo k prvej vojne v 90. rokoch, v ktorej zahynulo 30 000 ľudí a vytvorili sa státisíce utečencov.

(AFP)

READ  Koronavírus: Nový denný záznam o infekciách je hlásený z USA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close