Svet

Babiš apeloval na Čechov: Noste dobrý závoj a postupujte podľa opatrení

Český premiér Andrej Babuš na sobotňajšej mimoriadnej tlačovej konferencii vyzval ľudí, aby dodržiavali opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Zdôraznil, že operátori zatvoria reštaurácie o 20.00 h a ľudia sa pred nimi nebudú tlačiť. Babiš zároveň požiadal všetkých, ktorí by mali ísť na testy, aby za nich skutočne išli.

V piatok bolo v Českej republike 8618 potvrdených prípadov ochorenia, čo je podľa portálu Novinky.cz zatiaľ denný rekord.

“Je vidieť, že zákazníci zostávajú okolo reštaurácií a nedržia si odstup. Chápem, že mladí sa chcú baviť, ale nachádzame sa v situácii, ktorá je vážna,” dodal premiér.

Vyzval ľudí, aby správne nosili závoj vrátane nosa. Podľa neho je potrebné presvedčiť mladých ľudí, že situácia je vážna. „Nejde o túto vládu, ale o budúcnosť, o ekonomiku,“ dodal Babiš.

Minister zdravotníctva Roman Prymula má v sobotu večer rokovať s odbornou epidemiologickou skupinou, potom ho čaká stretnutie s Babišom. Rada štátnej bezpečnosti sa má zísť v pondelok ráno. O zavedení takzvaného uzamknutia (uzavretia krajiny) rozhodnú odborníci, uviedol Babiš. Dodal, že ich názor prijme. Definitívne rozhodnutie padne budúci týždeň, pravdepodobne na začiatku.

Na tlačovej konferencii Babiš zdôraznil, že nechce zatvárať ekonomiku. Ak však existuje predpoveď, že nemocnica už nebude zvládať príliv pacientov, nemožno túto výluku vylúčiť. „Nechceme izraelský ani taliansky scenár, ale nárast (infikovaný) je obrovský,“ dodal premiér podľa portálu Novinky.cz.

Štát zároveň hľadá ľudí, ktorí by kontaktovali centrá pre COVID-19, ktoré by im pomohli so sledovaním infikovaných kontaktov – potrebuje ich asi 500. Babiš preto požiadal spoločnosti, ktoré vyškolili operátorov, aby sa zaregistrovali na úradoch.

READ  Super objav na Marse: Skenovali južný pól a videli, čo našli, pod povrchom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close