Svet

Beato O’Rourke preruší guvernéra Texasu počas aktualizácie o streľbe na základnej škole Wolde

O’Rourke, bývalý kongresman a bývalý kandidát do Senátu a prezident zastupujúci El Paso v Texase, povedal, keď sa blížil k pódiu v meste Wolde v Texase: „Obálka. Abbott, mám čo povedať.“

„Teraz je čas zastaviť ďalšie natáčanie. Neurobili ste nič,“ povedal O’Rourke Abbottovi. Obaja v novembri súperia o guvernéra Texasu.

„Povedali ste, že je to nepredvídateľné. Je to úplne nepredvídateľné,“ povedal v utorok pri streľbe v miestnej základnej škole, ktorá si vyžiadala 21 mŕtvych a 17 zranených ľudí vrátane 19 detí.

Toto je prvýkrát, čo O’Rourke prehovoril o násilí so zbraňami. Bývalý kongresman využil svoju platformu počas prezidentských volieb Demokratickej strany v roku 2020 na obhajobu prísnejších opatrení na kontrolu zbraní vrátane plánu na spätný nákup útočných zbraní. Jeho zameranie na tento problém vyostril rasistický masaker v auguste 2019 v obchode Walmart v El Paso.

Za túto pozíciu sa neospravedlnil, čo vyvolalo rýchly odpor republikánov počas budúcomesačnej demokratickej debaty.

„Áno, vezmeme ti AR – 15, tvoj AK – 47,“ tlieskal na fóre O’Rourke. „Nedovolíme, aby to bolo použité proti našim spoluobčanom Američanom.“

Jeho vyhlásenie, ešte predtým, ako sa tento rok rozhodol kandidovať na guvernéra, úplne kontrastovalo s Abbottom. Abbott má tento týždeň vystúpiť na výročnom stretnutí National Rifle Association v Houstone.

Keď v stredu odchádzal z miestnosti, O’Rourke oslovil priamo Abbotta: „Je to tvoje, kým sa nerozhodneš urobiť niečo iné.“

„Stane sa to. Niekto sa musí zastať detí tohto štátu, inak budú naďalej zabíjané ako včera vo Wolverhamptone,“ dodal.

Na stredajšej tlačovej konferencii Abbott tvrdil, že prísnejšie zákony o zbraniach nie sú „skutočným riešením“.

„Ľudia, ktorí si myslia, že dokážu presadiť prísne zákony o zbraniach, to dokážeme vyriešiť – Chicago, New York a LA túto štúdiu odmietajú. Chicago vás učí, že to, o čom hovoríte, nie je skutočným riešením,“ povedal Abbott.

READ  OSN varuje pred globálnou potravinovou neistotou

Abbott uviedol, že v štáte prebiehajú diskusie o tom, ako zaobchádzať s ľuďmi s problémami duševného zdravia a o spôsoboch, ako zabezpečiť bezpečnosť škôl.

Konflikt s úradmi

Pred odchodom z O’Rourkeho republikánsky guvernér Texasu Dan Patrick povedal bývalému kongresmanovi: „Si za hranicami a je ti to trápne.“

„Sadnite si,“ povedal O’Rourkeov protikandidát na pretekoch Senátu v roku 2018. Ted Cruz pokrútil hlavou.

Na inom oficiálnom pódiu starosta Uvalde Don McLaughlin kričal na O’Rourkeho ohováranie a zjavil sa úradníkom v miestnosti, aby bývalého kongresmana odviedli z posluchárne.

O’Rourkeho neskôr úrady odviedli.

„(Abbott) povedal, že niečo urobí. Neurobil nič. V skutočnosti jediné, čo urobil, bolo, že uľahčil nosenie zbraní na verejnosti,“ povedal O’Rourke novinárom po odchode z tlačovej konferencie.

Bývalý kongresman povedal, že texaský guvernér sa „zaujíma iba o zbrojársku lobby“.

Novinárom povedal, že Abbott v súčasnosti hovorí na konferencii National Rifle Association v Houstone tento piatok, „len niekoľko dní po masakre týchto detí na strednej škole Santa Fe v Sutherland Springs, v Midland-Odessa, v El Paso, Texas.“

„Päť najhorších masových hosťovaní v americkej histórii bolo v tomto štáte posledných päť rokov. Bol guvernérom pre všetkých,“ pokračoval O’Rourke.

Do hodiny po tom, čo O’Rourke prerušil tlačovú konferenciu, poslal svojim priaznivcom e-mail, v ktorom uviedol, že streľba na Woldeho bola „priamym výsledkom“ „výberov, ktoré urobil Greg Abbott“.

„Tieto masakry neboli prírodnými katastrofami, ani dielom Božím či náhodným.

Príbeh bol aktualizovaný o ďalšie podrobnosti o udalosti.

K správe prispeli Jamiel Lynch, Amanda Musa, Ashley Killough a Brian Rokus zo CNN.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close