Technológie

Berlín, Paríž dym po „sklamaných“ výsledkoch COP – EURACTIV.com

Nemecko a Francúzsko boli v posledných hodinách nedeľných rokovaní COP27 v Egypte sklamané z nedostatku celkovej ambície vlád ako Čína a India postupne vyraďovať fosílne palivá a znižovať emisie.

Konečné výsledky, ktoré zahŕňali financovanie pre najchudobnejšie krajiny najviac postihnuté klimatickými zmenami, nepotešili nemeckých ministrov, ktorí poukázali na nedostatok ambícií pri riešení klimatickej krízy.

„Vzhľadom na dramatický vplyv, ktorý už klimatická kríza mala, opatrenia prijaté na zníženie emisií sú nedostatočné,“ uviedla vo vyhlásení ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbachová.

„1,5-stupňový rozdiel zostáva medzerou a niektoré krajiny zablokovali akýkoľvek pokus o jej uzavretie,“ dodal. Záväzok postupne vyradiť energiu z fosílnych palív zablokovali „veľkí producenti emisií a štáty produkujúce ropu,“ povedal.

Podobne aj minister hospodárstva Robert Habeck povedal, že výsledok konferencie nás „nemôže skutočne uspokojiť“.

Pokračujúcemu tlaku EÚ a Nemecka sa však podľa Habecka podarilo aspoň zachovať status quo, pričom 1,5-percentný cieľ je stále stanovený.

„Neochvejný postoj EÚ a obozretné rokovania Nemecka zabránili tomu, aby výsledky zaostali za Parížom a Glasgowom,“ povedal.

Summit sa mal pôvodne skončiť v piatok, rokovania sa však natiahli až do nedeľného rána.

EÚ aj Nemecko boli pripravené na to, že „žiadny výsledok nebude lepší ako ten najhorší“ a hrozilo, že akýkoľvek výsledok zablokujú.

Francúzsko uviedlo, že minimálny cieľ 1,5 stupňa Celzia bol zachovaný.

„Dohoda COP 27 nie je taká ambiciózna, ako by sme si my Francúzi a Európania želali. Ale chráni to, čo je podstatné: cieľ obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia.“ To tweetoval Francúzska ministerka energetiky Agnes Pannier-Runacher.

„Na žiadosť Francúzska a Európskej únie táto dohoda spĺňa očakávania najzraniteľnejších krajín s veľkým krokom vpred: vytvorením nových finančných nástrojov na straty a škody súvisiace s klimatickými katastrofami,“ dodal.

READ  Slovenská hra Die by the Blade uvádza do života kolekciu na portáli Kickstarter. Môžete tiež podporiť vývojárov

Sklamanie aj v Bratislave

Zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR medzitým vyjadrili sklamanie nad konečným výsledkom klimatického summitu COP27, keďže neobsahoval záväzok znížiť emisie v krajinách ako India či Čína.

Vysvetlil vedúci slovenskej delegácie a štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michael Giga. Dennick N Daily označil prijatie tohto financovania za „veľký kompromis“ zo strany EÚ.

„Nevylučujeme, že niekedy v budúcnosti prispejeme do tohto fondu,“ povedal Giga.

EÚ podmienila zriadenie fondu záverečným prejavom Šarm aš-Šajchu, ktorý obsahoval záväzok zastaviť rast globálnych emisií do roku 2025 a záväzok ukončiť používanie fosílnych palív bez technológií zachytávania uhlíka. Nakoniec však ustúpil a v konečných dokumentoch nezanechal žiadnu zmienku.

Napriek tomu Slovensko a ďalšie krajiny EÚ „neskrývajú sklamanie zo značnej neochoty mnohých krajín dodržať už prijaté záväzky v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov“.

„V tomto zmysle mala táto klimatická konferencia takmer nulový prínos,“ povedal Giga. „Dokonca sa diskutuje o zriadení ďalšej platformy v budúcnosti medzi krajinami, ktoré chcú spolupracovať lepšie ako účasť na platforme, ktorá sa vzťahuje len na veľkých znečisťovateľov, ako je Čína,“ dodal.

(Oliver Noen | EURACTIV.de; Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close