Biatlonový odchod znamená, že nováčikovia dosiahnu cieľ na olympiáde

Zo zimných hier 2018 vyradených je len hŕstka športovcov, ktorí obhajujú olympijské tituly v biatlone, a sú tu talentovaní pretekári, ktorí v boji o zlato sľubujú vo všetkých ročných obdobiach.

Švédka Hannah Obergová získala zlato v individuálnych pretekoch žien na 15 km na ZOH v Pjongčangu, Nór Johannes Thingnes získal zlato v pretekoch mužov a obaja sú v tejto sezóne na scéne Svetového pohára. No postúpili ďalší zlatí medailisti z roku 2018 – Francúz Martin Forgate, Nemka Laura Dolmeierová a Slováci Ernst Biefer a Anastasia Kuzmina.

Poe vyhral celkové majstrovstvá sveta opäť v roku 2020 a opäť v roku 2021, no v tejto sezóne ešte nenašiel najlepšiu formu a začiatkom januára sa umiestnil na siedmom mieste.

V desiatkach pretekov sa môže stať čokoľvek, kým všetci koncom tohto mesiaca odídu do Číny, ale Nórsko sľubuje, že bude porazeným tímom na ženskej aj mužskej strane.

Dejové zvraty

Žiadna krajina nedominovala v sezóne Svetového pohára v biatlone 2021-22, no mnohé z nich sa neustále umiestňujú na stupňoch víťazov.

Na strane žien si medaily vystriedali Nórsko, Švédsko, Bielorusko a Francúzsko a Nórka Mart Olsp்பு Riceland je v tejto sezóne v plameňoch a je na čele hodnotenia Svetového pohára. V Pjongčangu získal striebro, tentoraz hľadal zlato.

Røiselandova tímová kolegyňa Tiril Eckhoffová vyhrala v roku 2018 bronz a vlani vyhrala celkovo Svetový pohár. Sezónu 2021-22 však začal pomaly. Jej podobu odhalia najbližšie preteky.

Švéd Öberg je naďalej sledovaný, no jeho sestra Elvira Oberg v tejto sezóne zaujala svojou pôsobivou rýchlosťou lyžovania a presnosťou streľby. Minulý mesiac získal zlato na pretekoch so stíhacím závodom aj s hromadným štartom vo Francúzsku a začiatkom januára skončil celkovo druhý v hodnotení Svetového pohára.

Dve Bielorusky, Dijinara Alimbeková a Hannah Sola, sľubujú v tejto sezóne silné výkony v Pekingu striedavo na pódiu.

READ  Alex Eila sa stretne s americkým súperom v druhom kole US Open - Manila Bulletin

Francúzka Anas Bescondová má z Pjongčangu tri medaily a dve medaily v štafete spolu s tímovými kolegyňami Juliou Simonovou a Anais Chevalierovou-Bousetovou. V pretekoch série žien vo švédskom Ostersunde získali striebro v Bielorusku a bronz vo Švédsku.

Americkú biatlonovú reprezentáciu žien zakotvia Susan Dunkleyová z Newportu, Vermontu a Claire Eganová z Cape Elizabeth z Maine. V olympijskom tíme boli v nedeľu John Reid z Colorada’s Grand Junction – ktorý pretekal v Pjongčangu – a Ditra Irwin z Pulaski z Wisconsinu.

Francúzsko je stále silné

Zatiaľ čo Poe bol v tejto sezóne na misii nájsť svoju kondíciu, jeho spoluhráči ukázali silu a hĺbku Nórska.

Poeov starší brat Darjeeling spolu s Vetlem Sjaastadom Christiansenom a Sturlom Holmom Laegreidom vyhrali v tejto sezóne medaily na väčšine Svetových pohárov, vrátane zlata v tímovej štafete.

Hoci Forgot už nie je francúzskym esom, mužský tím sa v tejto sezóne prebojoval na najvyššie stupne víťazov a zmenil ich na tím, na ktorý sa treba pozerať. Quentin Fillon Milette a Emilian Jacqueline sú na prvom a druhom mieste v hodnotení Svetového pohára.

Švéd Sebastian Samuelson Pjongčang získal striebro v stíhacích pretekoch a bol v zlatej štafete. V minulej sezóne skončil šiesty v hodnotení Svetového pohára a v januári tejto sezóny tretí.

Americkí biatlonisti Tim Burke a Lowell Bailey, ktorí súťažili na štyroch zimných olympijských hrách, sú už na dôchodku aj ako tréneri, no Sean Doherty a Leaf Nordgren, ktorí súťažili na posledných dvoch olympiádach, sa vrátili do ďalšieho kola.

K nim sa pridajú St. Paul v Pekingu, Jack Brown z Minnesoty a Paul Skomer z Appletonu vo Wisconsine. Obaja nemajú skúsenosti z olympijských hier, no obaja majú v tejto sezóne na konte silné výsledky vo Svetovom pohári.

Tréneri Číny

Nór Ole Einar Bjørndalen dlhé roky dominuje na olympijskom biatlone, vyslúžil si prezývku „kráľ biatlonu“ a získal 13 zimných olympijských medailí – rekordných 15 rokov po boku nórskej bežkyne na lyžiach Marit Bjrgenovej.

READ  Sabalenka - Kasatkina Live Streaming & Predpoveď 2021 Australian Open

Byzantine sa v roku 2016 oženil s bieloruskou biatlonistkou Dariou Domračevovou a stali sa najúspešnejším biatlonovým párom v histórii. Domračevová sa zúčastnila troch olympiád a získala šesť medailí.

Obaja odišli do dôchodku po hrách v roku 2018 a neskôr boli vymenovaní za hlavných trénerov čínskych biatlonových tímov – byzantských mužov a Domračevovej dohliadajúcej na ženy. Na Olympijskom biatlonovom štadióne v roku 2022 trénujú iba ich tímy.

Poloha

V súťažnej zóne Zhangjiakou sa budú konať biatlonové preteky. Čínske tímy trénovali na mieste, ale žiadna iná krajina nevidela trate, čo znamená, že do konca januára budú všetci prvýkrát lyžovať.

„Peking je zaujímavý, je iný ako ostatné olympiády, je to kvôli Kovitovi,“ povedal Lowell Bailey, bývalý americký olympijský biatlonista a vysokovýkonný tréner amerického tímu. Normálne sa na Olympijskom štadióne konajú predbežné preteky rok pred podujatím, ale v Pekingu sa v Epidémii 2021 nebudú konať žiadne medzinárodné preteky.

„My a všetky ostatné tímy, v skutočnosti okrem Číny, sme nedostali šancu si to miesto prezrieť,“ povedal. „Myslím si, že je to v náš prospech pre Peking, pretože ihrisko je tak krásne pre každého. Zaujímavý malý zvrat.“

Pridaná výška miesta výzvy: 1 665 metrov (5 462 stôp). Vysoké stávky môžu byť veľmi ťažké kvôli nedostatku kyslíka. Očakáva sa, že teploty budú obzvlášť nízke, no nie je pravdepodobné, že budú snežiť.

Jim Steinberg, profesor atmosferických vied na Univerzite v Utahu, ktorý poskytoval počasie počas zimných olympijských hier, povedal: „Najväčšími hrozbami hier súvisiacimi s počasím sú studené vlny as nimi spojený vietor a prach.