Svet

Biden hovorí, že nevolal po zmene režimu v Rusku

WASHINGTON 27. marca: Americký prezident Joe Biden dal v nedeľu jasne najavo, že Spojené štáty nemajú žiadnu politiku zmeny režimu v Rusku po vyhlásení ruského prezidenta Vladimira Putina, že „nemôže zostať pri moci“.

V Bidenových sobotňajších komentároch v Poľsku Putin nazval Putina „mäsiarom“ a zdalo sa, že ide o ostré rozšírenie prístupu USA k Moskve v súvislosti s jej okupáciou Ukrajiny. čítaj viac

V nedeľu poprední americkí diplomati jeho vyhlásenie odmietli a keď sa ho reportér pri odchode z kostola vo Washingtone opýtal, či volá po zmene režimu v Rusku, Biden odpovedal jediným slovom: „Nie.“

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Julian Smith, americký veľvyslanec pri NATO, sa už predtým snažil uviesť Bidenove komentáre do kontextu. Ruská mesačná invázia prinútila štvrtinu zo 44 miliónov obyvateľov Ukrajiny opustiť svoje domovy.

„V tejto chvíli si myslím, že ide o principiálnu ľudskú reakciu na príbehy, ktoré v ten deň počul,“ povedal Smith pred vstupom do programu CNN State of the Union: „Spojené štáty nemajú politiku zmeny režimu v Rusku.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken na tlačovej konferencii v Jeruzaleme povedal, že Biden povedal, že Putin nemôže byť oprávnený viesť vojnu. Blinken však povedal, že akékoľvek rozhodnutie o budúcom vedení Ruska bude „vôľou ruského ľudu“.

Republikáni kategoricky vyhlásili, že Bidenov názor je nešťastnou chybou.

Senátor James Rish, popredný republikán vo výbore amerického Senátu pre zahraničné vzťahy, označil Bidenove komentáre za „strašný zmätok“ a povedal, že chce, aby bol v scenári aj prezident.

„Väčšina ľudí, ktorí sa nezaoberali cestou zahraničných vzťahov, si neuvedomuje, že tých deväť slov, ktoré vyslovil, spôsobí výbuch, ktorý spôsobili,“ povedal pre CNN.

READ  Putin hovorí, že Rusko má „každé právo“ „zaujať tvrdý postoj k nezúčastneným krokom“ v čase rastúceho napätia na Ukrajine.
Americký prezident Joe Biden hovorí počas podujatia na Kráľovskom zámku vo Varšave v Poľsku 26. marca 2022 uprostred ruskej invázie na Ukrajinu. REUTERS / Aleksandra Szmigiel / Súbor Foto

„Bude to veľký problém,“ povedal v narážke na Bidenovo vyhlásenie vo Varšave: „Preboha, tento človek nemôže byť pri moci.“

Senátor Rob Portman, ktorý bol vo výbore, sa sťažoval na všeobecnú chybu, ktorá sa stala počas vojny.

„Je to v rukách ruských propagandistov a Vladimira Putina, takže je to chyba,“ povedal Portman v relácii Meet the Press NBC.

Ukrajinská opozícia

Spojené štáty sa počas konfliktu na Ukrajine snažili dosiahnuť rovnováhu, aby sa vyhli priamej vojenskej konfrontácii s Ruskom, urýchlili zbrojenie do Kyjeva, aby pomohli v jeho vojenskom boji, ale odmietli poslať vojakov do krajiny alebo zaviesť bezletovú zónu.

Táto podpora zintenzívnila ukrajinskú opozíciu viac, než sa očakávalo, a Rusku sa po viac ako štyroch týždňoch vojny nepodarilo dobyť žiadne veľké ukrajinské mesto.

Ukrajinský prezident Volodymyr Želenskij vyzval západné štáty, aby poskytli Ukrajine tanky, lietadlá a rakety na zmarenie ruských síl. čítaj viac

Podľa OSN konflikt zabil tisíce ľudí, deportoval takmer 3,8 milióna ľudí a viac ako polovicu ukrajinských detí vyhnal z domovov.

Moskva tvrdí, že ciele, ktoré Putin nazýva „špeciálna vojenská operácia“, zahŕňajú militarizáciu a „redukciu“ svojich susedov. Ukrajina a jej západní spojenci to nazývajú ospravedlnením nevyprovokovanej invázie.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Správa Phila Stewarta, Brendana O’Briena, Trevora Hunnicutta, Costasa Pitasa a Michaela Martina; Dodatočná správa Humera Pamuk v Jeruzaleme, úprava Diane Kraft, Paul Simao a Cynthia Asterman

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close