Hlavné správy

Biden považuje za najväčšiu hrozbu Rusko, nie Čína ako Trump

Joe Biden. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden považuje Rusko za najväčšieho globálneho protivníka USA, nie Čínu za súčasného republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa. Biden to povedal v nedeľu v rozhovore pre CBS.

„Myslím si, že najväčšou hrozbou pre Ameriku, pokiaľ ide o narušenie našej bezpečnosti a našich spojenectiev, je dnes Rusko.“ citovala Bidena agentúra APA. „Naším druhým najväčším konkurentom je Čína,“ doplnené.

Odpoveď Trumpa na otázku, ktorá krajina je hlavným protivníkom USA, znela: „Čína“. „Je protivníkom, protivníkom a v mnohých ohľadoch nepriateľom,“ Povedal Trump.

Šéf Bieleho domu obviňuje Peking okrem iného z toho, že umožnil novému druhu koronavírusu dostať sa za hranice Číny po tom, čo sa tam prvýkrát objavil koncom minulého roka. Trump často volal koronavírus “Čínsky vírus”. Za súčasného predsedníctva sa vyhrotila aj obchodná vojna s Čínou.

Agentúra APA upozorňuje, že v posledných rokoch sa veľa špekuluje o vzťahu Trumpa s Ruskom. Americké tajné služby predpokladajú, že v prezidentských voľbách v roku 2016 Rusko svojou informačnou kampaňou nielen prispelo k prehĺbeniu rozdielov v americkej spoločnosti, ale pomohlo aj voľbe Trumpa.

Donald Trump však opakovane vyhlásil, že nikto nie je voči Rusku tvrdší ako on. Jeho administratíva uvalila na Rusko niekoľko sankcií, Trump sa však vyhýbal verejnej kritike ruského prezidenta Vladimira Putina. V súvislosti s augustovou otravou ruského opozičného politika Alexeja Navaľného nezazneli z Trumpových úst žiadne odsúdenia proti Putinovi.

READ  Prepracovaná Mafia obsahuje netradičnú vlajku USA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close