Svet

Biden: Sme pripravení viesť svet – Svet – Novinky

Jake Sullivan (v strede) a Joe Biden. Sullivan je nominovaný na poradcu pre národnú bezpečnosť v Bielom dome.

Autor: ,

Novozvolený americký prezident Joe Biden v utorok predstavil svoj tím národnej bezpečnosti, ktorý je podľa neho pripravený obnoviť vedenie USA po odchode šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa.

„Je to tím, ktorý zabezpečí našu krajinu a našich obyvateľov v bezpečí,“ uviedol Biden podľa agentúry AFP a predstavil svoje nominácie na ministra zahraničia, poradcu pre národnú bezpečnosť, šéfa spravodajských služieb a ďalšie kľúčové pozície v kabinete.

“Je to tím, ktorý odráža skutočnosť, že Amerika je späť. Sme pripravení viesť svet, nie z neho ustupovať,” uviedol novozvolený prezident.

Biden si za ministra zahraničia vybral Antonyho Blinkena, dlhoročného poradcu pre zahraničnú politiku.

Podľa agentúry AFP Blinken v utorok prisľúbil, že bude pokračovať v spolupráci na celom svete, pričom uviedol, že USA nemôžu vyriešiť globálne problémy samy. „Musíme postupovať s rovnakou mierou pokory a dôvery,“ uviedol Blinken.

Biden zvolil bývalého ministra zahraničia USA Johna Kerryho za svojho osobitného vyslanca pre oblasť podnebia a vyzval ho, aby v utorok v prejave zvýšil svoje ambície na zníženie emisií a uviedol, že záväzky z parížskej dohody o klíme sú nedostatočné.

Biden tiež nominoval prvého Latinskoameričana, rodáka z Kuby a právnika Alejandra Mayorkasa, do čela ministerstva pre vnútornú bezpečnosť. Toto dohliada okrem iného na prisťahovalectvo.

Za riaditeľku amerických spravodajských služieb (DNI) si vybral Avril Haines, bývalú zástupkyňu riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Bude prvou ženou v tejto pozícii.

Biden tiež oznámil, že dlhoročná diplomatka Linda Thomas-Greenfieldová bude nominovaná na post veľvyslankyne USA pri OSN a bude mať štatút členky kabinetu.

Jake Sullivan, ktorý pôsobil ako Bidenov bezpečnostný poradca, keď bol ešte viceprezidentom v administratíve Baracka Obamu, bol nominovaný za poradcu pre národnú bezpečnosť v Bielom dome.

READ  Babiš apeloval na Čechov: Noste dobrý závoj a postupujte podľa opatrení

Všetci sú ostrieľanými zástupcami administratívy dua Obama-Biden z rokov 2009 – 2017 a majú vo svojich odboroch mimoriadne skúsenosti, píše AFP.

Kerry, ktorý pôsobil ako minister zahraničných vecí v rokoch 2013 až 2017 a v roku 2015 podpísal v mene Spojených štátov Parížsku dohodu o klíme, bol svedkom rezignácie prezidenta Donalda Trumpa na túto pozíciu – stane sa členom rady národnej bezpečnosti. Bude to prvýkrát, čo sa jej bude páčiť špecialista na zmenu podnebia.

Mayorkas, bývalý federálny prokurátor, bol počas pôsobenia prezidenta Obamu riaditeľom amerického úradu pre občianstvo a prisťahovalectvo (USCIS) a potom námestníkom ministerstva pre vnútornú bezpečnosť.

Sullivan pôsobil ako riaditeľ Úradu pre plánovanie politiky ministerstva zahraničia a bol tiež zástupcom riaditeľa kancelárie bývalej ministerky zahraničia Hillary Clintonovej. Bol tiež hlavným vyjednávačom v počiatočných fázach rozhovorov o iránskej jadrovej dohode, z ktorých Trump neskôr rezignoval.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho online verzie je prinášať aktuálne správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close