Svet

Bieloruský minister zahraničných vecí náhle zomrel vo veku 64 rokov

Minister zahraničia Bielorusko Vladimir Magi náhle zomrel vo veku 64 rokov, informovalo tamojšie ministerstvo zahraničných vecí.

„Vladimir Maghi, minister zahraničných vecí Bieloruskej republiky, dnes náhle zomrel,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí na svojom oficiálnom účte na Facebooku bez toho, aby poskytlo ďalšie podrobnosti o okolnostiach smrti.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyjadril v sobotu Mackieho rodine a priateľom sústrasť, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na prezidentovej webovej stránke.

Bieloruský minister zahraničných vecí Vladimir Maghi zomrel. (AP)

Magee sa mal v pondelok stretnúť s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že smúti nad správou o jeho smrti a označilo ho za „skutočného priateľa“ Ruska.

„Vedenie a zamestnanci Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie hlboko smútia nad predčasnou smrťou ministra zahraničných vecí Bieloruskej republiky Vladimira Vladimiroviča Mackieho 26. novembra tohto roku,“ uvádza sa vo vyhlásení.

„Odišiel veľký diplomat a štátnik, skutočný vlastenec, ktorý svoj život zasvätil službe svojej vlasti a ochrane jej záujmov na medzinárodnej scéne.

„Vladimir Vladimirovič Mackie bol skutočným priateľom Ruska, ktorý jedinečným spôsobom prispel ku komplexnému rozvoju širokej bilaterálnej spolupráce, zjednoteniu zväzového štátu a posilneniu vzťahov medzi bratskými národmi Ruska a Bieloruska.

„Vladimir Vladimirovič Mackie ako človek širokej duše a hlbokej múdrosti, vynikajúci profesionál, kolega a verný súdruh, si získal lásku a úctu občanov svojej krajiny, ale získal si lásku a úctu občanov svojej krajiny. Hranice Bieloruska.“

Ruské ministerstvo zahraničia potvrdilo, že Lavrovova plánovaná návšteva Minska v pondelok bola odložená po Mackieho smrti.

„Priateľský prístup“ k Ukrajine

Mackie sa narodil v bieloruskom regióne Grodno v roku 1958, podľa jeho oficiálneho životopisu na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí.

V rokoch 2008 až 2012 pôsobil ako vedúci administratívy prezidenta Bieloruska.

Rusko zintenzívnilo raketové útoky, keď Zelenskyj oslovuje svetových lídrov

Mackie je od 22. augusta 2012 ministrom zahraničných vecí Bieloruska.

Zastával hodnosť mimoriadneho a splnomocneného konzula.

Informovali o tom počas telefonického rozhovoru ministri obrany Bieloruska a Ukrajiny a Maggi na tlačovej konferencii v Minsku podľa správy bieloruskej tlačovej agentúry Belda.

Telefonický rozhovor sa podľa ministra uskutočnil na podnet Kyjeva.

Zdôraznil, že Bielorusko vždy stojí za otvorený dialóg a je pripravené viesť ho o akýchkoľvek dôležitých otázkach.

„O problémoch sa diskutovalo pozitívne. Obom stranám, predovšetkým ukrajinskej, sa veľa vyjasnilo. Z našej strany zaznelo jasné vyhlásenie, že nikto nebude útočiť,“ uviedol minister v komentároch, ktoré sa ukázali ako nesprávne. Po niekoľkých dňoch.

Povedal tiež, že Bielorusko sa nikdy neodchýlilo od priateľského prístupu vo vzťahoch so svojím susedom Ukrajinou.

Belda 28. februára citovala Mageeho, že Bielorusko je pripravené prispieť k riešeniu krízy medzi Ruskom a Ukrajinou.

„Samozrejme, všetci Bielorusi majú záujem získať konkrétny výsledok,“ povedal podľa agentúry.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close