Ekonomika

Bitcoin sa stane digitálnym zlatom v roku 2020. Toto by ste o ňom mali vedieť, ak sa chcete nechať zlákať jeho úspechom

Všetci si stále pamätajú Bitcoin z roku 2017keď médiá stále písali o rozprávkových ziskoch ľudí, ktorí si v minulosti kúpili nejakú kryptomenu. O rok neskôr nastal obrovský pokles z ceny bitcoinu za 20 000 dolárov na 3 200 dolárov. Bublina praskla a na kryptomeny sa pamätalo dva roky, ale a zdá sa, že sú späť!

Akciové trhy otriasajú krízou, ktorú v marci spustil koronavírus

Keď v marci tohto roku hodnota bitcoinu poklesla o 60%, skeptici poznamenali, že tým sa to skončilo. Rýchlo však vysvitlo, že kryptomeny za tento pokles nemôžu. V skutočnosti všetko padlo a zatiaľ čo sa cena BTC rýchlo zotavila, akciami ešte stále otriasa marcový krach kapitálové trhy.

Celkom zreteľne to vidíte na grafoch. Američan Dow Jones nevyzerá najlepšie.

Inštitúcie z tejto situácie vinia pandémiu koronavírusu a súvisiace obmedzenia. Je pravda, že COVID-19 pôsobil ako rozbuška, ale ekonómovia upozorňovali na zlý stav svetového hospodárstva dlho pred udalosťou. Pravda je, že keby bola ekonomika v dobrom stave, zvládla by pandémiu.

Hodnota zlata počas krízy rastie

Na druhej strane zlato ťaží zo zlej situácie vo svete. Unca tohto drahého kovu sa začiatkom roka obchodovala za 1 517 USD (1 298 EUR), pričom v auguste dosiahla rekordnú hodnotu 2 075 USD (1 776 EUR). Odvtedy však hodnota zlata stagnovala, resp. mierne klesá.

Teraz si ho môžete kúpiť za 1 880 dolárov (1 608 eur). To však platí pre zlato na burze. Ak chcete držať svoje zlato v ruke, zaplatíte minimálne desať percent. A to je práve veľká nevýhoda zlata. Ak nechcete dôverovať banke, burze alebo sprostredkovateľovi, práca s týmto drahým kovom je nákladná.

Inštitucionálni investori so záujmom o bitcoin

Bitcoin je aj tento rok stredobodom pozornosti. Tentokrát si to však nevšimli obyčajní ľudia, ale inštitucionálni investori. Tento názov sa všeobecne vzťahuje na banky, investičné fondy, veľké spoločnosti, miliardárov a iné subjekty, ktoré majú k dispozícii veľké množstvo kapitálu.

READ  VÚB a Tatra banka už opustili prvé budovy, čo im umožnilo vyprázdniť tajný úspech domácej kancelárie - Denník E

Inštitúcie investovali do bitcoinu miliardy dolárov v roku 2020. To sa dialo už pred krízou, ale po vypuknutí sa nákupy ešte viac zintenzívnili. Bitcoin navyše prešiel v polovici mája polovicou. Je to udalosť, ktorá sa opakuje zhruba každé štyri roky, a poplatky za ťažbu sa potom vždy znížia na polovicu. To znamená, že inflácia bitcoinov klesla v čase, keď miera inflácie po celom svete pod vplyvom hospodárskej krízy rýchlo rastie.

Na bitcoinovom grafe môžete vidieť, že nemá také problémy ako akcie alebo zlato:

Preto sa bitcoin stal horúcim majetkom v tomto roku aj v posledných mesiacoch si všimol niekoľko kľúčových pohybov, ktoré naznačujú, že sa deje niečo veľké. Dokonca sa šepká, že rok 2017 sa bude opakovať, aj keď je ešte predčasné niečo také tvrdiť.

Bitcoin vs. zlato – najlepší sklad hodnoty na trhu

Ak sa pozrieme na reakcie Bitcoinu na makroekonomické udalosti v priebehu tohto roka, môžeme to povedať splnila svoju úlohu uchovávateľa hodnoty. V súčasnosti sa obchoduje okolo 35% nad cenou pred krízou a 100% nad cenou v januári 2020. Na rozdiel od zlata, ktorého hodnota od nového roka vzrástla o necelých 25%.

Aktuálna cena 13 900 dolárov (11 900 eur) už prekonala maximum z roku 2019 a blíži sa k historickému maximu. V prípade záujmu je samozrejme možné kúpiť iba časť bitcoinu (minimálne 0,00000001 BTC).

Výhoda bitcoinu oproti zlatu je aj v jeho úložisku. Ak si chcete kúpiť fyzické zlato, musíte si priplatiť. A keď predávate, platíte znova. Naproti tomu bitcoiny môžete kedykoľvek kúpiť na burze za aktuálnu trhovú hodnotu, poslať ich do svojej peňaženky na notebooku, mobilnej alebo dokonca papierovej peňaženke a pokiaľ celý internet (a s ním aj naša civilizácia) nie je natrvalo zbalené, zakúpené mince. sú len vaše a nikto vám ich nikdy nevezme.

READ  Skylink prevádza niekoľko staníc na HD, pridáva nové a mení parametre

Samozrejme, že môžete namietať v prípade apokalypsy budú niektoré virtuálne mince zbytočné, ale stojí za to dodať, že nenájdete ani zlato. Budete ho musieť predať alebo vymeniť za niečo, čo má skutočnú hodnotu, a neexistuje záruka, že o tento drahý kov bude v postapokalyptickej civilizácii záujem.

PRIESKUM: Priemerný Slovák dlhuje až 3 000 eur. Čo však môžeme ušetriť, je almužna

Ako nakupovať bitcoiny?

Burzy sú bezpečnou cestou k bitcoinu. Môžete za ne nakupovať alebo predávať s minimálnymi poplatkami (<0,5%). Overená je napríklad populárna burza Coinbasekam môžete poslať peniaze z banky alebo si ich nechať zaplatiť priamo na váš účet (Manuálny).

To samozrejme stále platí Investície do kryptomien sú rizikové a vždy sa môže stať, že budú vaše peniaze vyhodené nazmar. Neexistujú žiadne záruky. Nakupujte teda na vlastné riziko. Všeobecne platí, že väčšina ľudí, ktorí nakupujú a nevedia, do čoho idú, skončia s tlakom a predajú so stratou. Odborníci preto uprednostňujú pravidelne investujte malé sumy.

Zdroj: kryptomagazín

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close