Svet

Blinken diskutuje o správe OSN, že Kagame podporuje rwandskú povstaleckú skupinu

KIGALI 11. augusta (TASR) – Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken vo štvrtok uviedol, že s rwandským prezidentom Paulom Kagamem diskutoval o „dôveryhodných správach“ o tom, že Rwanda naďalej podporuje povstaleckú skupinu M23 v Konžskej demokratickej republike.

Blinken uviedol, že Kagame a konžský prezident Felix Tshisekedi sa dohodli na priamych rozhovoroch s cieľom vyriešiť konflikt vo východnom Kongu.

Vysoký americký diplomat navštívil Kigali necelý týždeň po tom, čo experti Organizácie Spojených národov našli „presvedčivé dôkazy“ o rwandskej vojenskej intervencii vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky. Rwandská vláda poprela zistenia OSN. čítaj viac

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Konflikt sa stal stredobodom jeho utorkového stretnutia so Shisekhedi.

„Môj odkaz prezidentovi Tshisekedimu a prezidentovi Kagamemu je tento týždeň rovnaký: akákoľvek podpora alebo spolupráca s akoukoľvek ozbrojenou skupinou na východe KDR ohrozuje miestne komunity a regionálnu stabilitu a každá krajina v regióne musí rešpektovať územnú celistvosť ostatných.“ povedal počas podujatia.

„Obaja prezidenti sa dohodli na priamych vzájomných rozhovoroch.“

Kagame a Tshisekedi sa stretli na summite v Angole, aby zmiernili napätie z povstaleckého povstania. čítaj viac

Rwanda už skôr odmietla obvinenia Konga, že podporuje M23 a že do krajiny vyslala vojakov. M23 poprela, že by dostala podporu z Rwandy.

Cieľom operácií M23 a Rwandy v Kongu sú Sily pre demokratické oslobodenie Rwandy (FDLR), ktoré Rwanda obviňuje z využívania Konga ako zástupcu. Konžská vláda to poprela.

Rwandský minister zahraničných vecí Vincent Biruda, stojaci vedľa Blingenu, povedal, že podporuje mier v regióne Kigali.

READ  New York Times: Život v najnebezpečnejšom meste Mexika - telá váľajúce sa na ulici

„Dohodli sme sa na potrebe eliminovať všetky neregulárne ozbrojené skupiny operujúce na východe KDR, vrátane FDLR a jej frakcií,“ povedal Briuda.

Biruta neskôr pre miestne médiá povedal, že Rwanda nepodporuje povstaleckú skupinu M23.

Od mája uskutočnila M23 svoju najtrvalejšiu ofenzívu za posledné roky, pričom zabila desiatky a vysídlila desaťtisíce ľudí. Do júla Kongo kontrolovalo takmer trikrát väčšie územie ako v marci, uviedli experti OSN.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Správa Humeyry Pamuk, Clementa Uwiringiymana, Alexa Winninga a Eliasa Biryabaremu; James Macharia Seke; Strih Deepa Babington a Mike Harrison

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close