Ekonomika

BMW iX: Toto má byť lístok do budúcnosti. 600 km na jedno nabitie! – Správy – Auto

Štandardná verzia konceptu BMW Vision iNEXT bude technologickou prehliadkou Mníchova. Šokuje obličkami a batériami s kapacitou vyššou ako 100 kWh. Interiér využíva obrovský zakrivený displej.

Nový SAV iX je sériovou verziou konceptu Vision iNEXT z roku 2018. Ostal verný odvážnym obličkám, ukrývajúcim senzory, ako aj extrémne úzkym svetlám. Autor: BMW

Po mnohých oznámeniach predstavuje BMW svoju kľúčovú novinku pre budúcnosť. Nenechajte sa preto zmýliť takzvaným SAV BMW iX s nedávno predstaveným „čínskym“ elektrickým SUV iX3. Nemá to s ním nič spoločné. Toto je sériová verzia konceptu Vision iNEXT, po karbónovom BMW i3 z roku 2013, prvom elektromobile novej generácie z Mníchova. Je postavená na novej platforme určenej výhradne pre model s batériami a prináša premiéru piatej generácie elektrického pohonu eDrive. Konštrukcia využíva hliníkový priestorový rám a karbónovú klietku Carbon Cage. Mix materiálov je znakom redukcie hmotnosti.

Zatiaľ čo dĺžka a šírka zodpovedá iX BMW X5, výška ...

Zatiaľ čo dĺžka a šírka zodpovedajú modelu iX BMW X5, výška sa blíži k modelu X6. A kolesá majú priemer zodpovedajúci BMW X7. Autor: BMW

Novinka nie je žiadny drobček. Presné rozmery nepoznáme, automobilka však prezradila, že dĺžka a šírka iX BMW X5, výška BMW X6 a veľkosť kolies BMW X7. Máme tu teda elektrické SUV, ktoré bojuje skôr s Audi e-tron než s Mercedes-Benz EQC. Dizajn opäť nešetrí tradičných fanúšikov mníchovskej značky. Provokuje obrovskými obličkami, ktoré vyvolali kontroverzie už pri premiére v BMW 4, M4 a M3. Tentokrát sú ale oslepení, pretože iX nepotrebuje toľko chladiaceho vzduchu. Nemajú iba estetickú funkciu. Práve maska ​​so špeciálnou štruktúrou je jednou z technologických „vychytávok“ iX. Bol vyvinutý v technologickom centre LuTZ.

Kabína prináša úplne nový, minimalistický ...

Kabína prináša úplne nový, minimalistický koncept. Jeho ústredným prvkom je obrovský zakrivený displej, šesťuholníkový volant alebo stredová konzola inšpirovaná svetom nábytku.
Autor: BMW

Maska ukrýva všetky senzory a kamery potrebné pre asistenčné systémy a funkcie autonómneho riadenia. Ich dáta budú spracované novou elektronickou platformou s 20-krát vyšším výpočtovým výkonom ako súčasné mníchovské modely. S minimalistickým dizajnom ladí aj hrdlo nádržky ostrekovača ukryté v logu BMW, kľučky dverí zapustené do karosérie alebo „maskované“ pánty zadného veka. Svetlomety dotýkajúce sa futuristickej masky sú najužšími sériovo vyrábanými reflektormi na svete. Vzadu iX zaujme zadným stĺpikom evokujúcim BMW i3 a opäť mimoriadne štíhlym ľahkým dizajnom.

Odvahou nezaostáva ani kabína pre päť cestujúcich. Prave naopak. Palubná doska nesie obrovský zakrivený displej (BMW Curved Display) a takmer neviditeľný projektor veľkého head-up displeja na štíhlych nohách. Futuristickú atmosféru dotvára 6-uholníkový volant alebo sedadlá s integrovanými opierkami hlavy a asymetrickým čalúnením. Svetlo prepúšťa do interiéru veľká panoramatická strecha, ale aj bezrámové okná dverí. Stredová konzola pripomína moderný nábytok a úplne vodorovná podlaha vytvára viac priestoru pre posádku. Minimalizmus predvádza iX s neviditeľnými reproduktormi a úzkymi prieduchmi ventilácie. Interiér využíva maximum prírodných a recyklovateľných materiálov.

O pohon sa stará piata generácia technológie eDrive. Jeho základom sú dva elektromotory s výkonom 370 kW, ktoré si BMW vyrába doma a bez použitia vzácnych surovín. Novinka zabezpečí zrýchlenie z 0 na 100 km / h za päť sekúnd. Energia pochádza z podlahových batérií s kapacitou viac ako 100 kWh, čo znamená, že iX prekonáva na vzdialenosť 600 km aj americkú Teslu X. A keďže iX podporuje nabíjanie až do 200 kW, batérie by sa mali nabiť z 10 na 80% za 41 minút. To znamená, že na predĺženie dojazdu o 120 km stačí iba 10 minút.

Presnejšie údaje zatiaľ BMW nezverejnilo. Nakoniec má čas. S výrobou svojho kľúčového elektromobilu začne v polovici budúceho roka a k prvým zákazníkom sa dostane až koncom roka. Na rozdiel od modelu iX3 bude výrobu zabezpečovať domáci závod v Dingolfingene.

BMW iX - 2021

BMW iX - 2021

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

READ  Šok: Volkswagen sa zbavuje Bugatti. Predá ho chorvátskemu Rimacu! - Časopis - Auto

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close