Ekonomika

bne IntelliNews – ECB prvýkrát zvýšila sadzby za posledných 11 rokov, aby obmedzila infláciu

Európska centrálna banka (ECB) 21. júla prvýkrát po 11 rokoch zvýšila úrokové sadzby v snahe obmedziť rastúcu infláciu v eurozóne.

Zvýšenie sadzieb bolo reakciou na rastúcu infláciu. Spotrebiteľské ceny v eurozóne vzrástli v júni medziročne o 8,6 %. To je viac ako štvornásobok 2% cieľa banky a rekordné maximum. Infláciu poháňali rastúce ceny potravín a energií, ktoré podporili obavy o dodávky po ruskej invázii na Ukrajinu.

Banka zvýšila svoje tri kľúčové sadzby o 50 bázických bodov, každú na 0,0 %, 0,5 % a 0,75 %. To bolo viac ako 0,25 bodu, ktorý očakávali mnohí analytici.

Rada guvernérov ECB tiež schválila Transmission Protection Instrument (TPI), ktorý má pomôcť vrátiť infláciu späť k cieľu.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tlačovej konferencii 21. júla uviedla, že zvýšenie sadzieb má zabezpečiť, aby sa v strednodobom horizonte dosiahli cieľové hodnoty inflácie.

Varoval, že ECB očakáva, že inflácia zostane „nežiaduco vysoká“ v dôsledku „pokračujúcich tlakov na ceny energií a potravín a tlakov v cenovom reťazci“.

Ďalším faktorom sú vysoké inflačné tlaky vyplývajúce zo znehodnocovania výmenného kurzu eura. Obavy z recesie spôsobili pád eura na 20-ročné minimum voči americkému doláru.

Hoci prezident ECB predpovedal stabilizáciu nákladov na energie, zmiernenie sankcií a podporu inflácie späť k jej cieľu, varoval pred rizikami poklesu rastu a rizikami rastu inflácie.

Lagardeová tiež komentovala rozhodnutie banky o júlovom zvýšení sadzieb vo väčšej miere, ako sa očakávalo, pričom uviedla, že je „založené na našom aktualizovanom hodnotení inflačných rizík a na posilnenej podpore, ktorú poskytuje TPI pre efektívny posun v menovej politike“.

Očakáva sa ďalšie zvýšenie, keďže banka uviedla, že takýto krok by bol „vhodný.“ Podrobnejšie usmernenie však neposkytla s tým, že sa o ňom rozhodne na základe stretnutia.

READ  Eurozóna Q2 2022 zaznamená 4% medziročný nárast nákladov práce; Nárast v EÚ o 4,4 %.

Globálny šéf makro makroekonomickej skupiny ING Karsten Breszky poznamenal, že zatiaľ čo sadzby sa zvýšili „s hromom“, zmiernenie forwardových pokynov bolo „veľmi medvedou zmenou v porovnaní s agresívnym forwardovým usmernením z júnového stretnutia“.

„Výsledok ukazuje, že jastrabi sa museli ochladiť, pretože sa obávajú, že zvýšenie sadzieb o viac ako 25 bázických bodov sľúbené v septembri zmyje recesia. Dohoda TPI sa stretla so silným zvýšením sadzieb holubicami,“ napísal Brzeski v poznámke.

„Všetci vieme, že dnešné zvýšenie sadzieb v krátkodobom horizonte nezníži infláciu A to ani na strane dopytu ekonomiky, ktorá sa na hroziacej recesii odzrkadlí oveľa viac ako akékoľvek kroky ECB. Všetky tieto zvýšenia a prípadné ďalšie zvýšenia sú zamerané na zníženie inflačných očakávaní a obnovenie poškodenej reputácie a dôveryhodnosti ECB ako bojovníka proti inflácii,“ dodal.

Nedávno sa objavili náznaky rozkolu v eurozóne v súvislosti so správami, že ECB zvyšuje sadzby pod tlakom Rakúska, Nemecka a Holandska, zatiaľ čo mnohí juhoeurópski členovia eurozóny sa obávajú vplyvu na náklady na pôžičky.

V rovnaký deň ako zvýšenie sadzieb, talianska vláda Na čele s bývalým prezidentom ECB Mariom Draghim kolaps, čo vyvolalo výpredaj talianskych dlhopisov.

Päť nových členských štátov EÚ pochádza zo strednej a juhovýchodnej Európy Pobaltské štáty, Slovinsko a Slovensko členov eurozóny.

Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Harnák podľa tlačovej agentúry SITA očakáva, že chuť na zvyšovanie sadzieb bude postupne opadať s rizikom spomalenia ekonomickej aktivity, ktoré by utlmilo rast HDP. Prináša nízky rast inflácie.

„Miera inflácie v eurozóne sa už niekoľko mesiacov pohybuje nad 2-percentným inflačným cieľom, čo viedlo trhy k očakávaniu menového sprísnenia. Trhové správanie však nečaká na oficiálne vyhlásenie centrálnych bankárov, sila očakávaní sa už prejavuje. , a na trhu sme zaznamenali nárast ceny peňazí, čo v konečnom dôsledku vedie k záujmu o bankové produkty. premietnuté do sadzieb,“ povedal pre TASR Hornák.

READ  Elektrické SUV sú na predaj na Slovensku

„Tento rok očakávame od ECB ďalšie dve zvýšenia sadzieb, jedno na minimálne 50 bázických bodov v septembri a ďalšie do konca roka. Do konca roka 2023 sadzby ECB podľa nášho názoru dosiahnu 1,75 % až 2 %. “ pridal.

Očakáva sa, že Chorvátsko prijme jednotnú európsku menu 1. januára 2023 a Bulharsko sa chce pripojiť o rok neskôr.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close