Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenská koalícia je opäť na hrane

Slovenská strana Sloboda a solidarita (SaS) pohrozila odchodom z vládnej štvorkoaličnej vlády, pokiaľ neodstúpi minister financií Igor Madovič.

„Najväčší problém koalície sa volá Igor Matovič,“ povedal na televíznej tlačovej konferencii šéf SAV a minister hospodárstva Richard Sulík. „Pozerať sa iným smerom už nie je možné.“

SaS žiada, aby šéf strany Oľano odstúpil do konca augusta alebo vystúpil z koalície. Olano vylúčil odchod Madoviča z vlády. Bez podpory 19 poslancov SaS by mal premiér Eduard Heger (tiež Olano) v 150-člennom parlamente len 67 kresiel, čo by ho nútilo zháňať hlasy opozície na schválenie každého zákona.

Od vzniku koalície v marci 2020 sú medzi Suličom a Matovičom názorové rozdiely pre politické rozdiely a osobnú nevraživosť. SaS bola primárka prinútiť Matoviča odstúpiť hlavný minister v marci 2021 a presunie sa na ministerstvo financií, aby sa zaoberalo pandémiou COVID-19.

Madovič Jeho emocionálny, narcistický a iracionálny štýl vládnutia a najmä jeho vlastnú tvorbu politiky a jej následné vyhlasovanie na Facebooku napadla SaS. Poslednou kvapkou v roku 2021 bolo, keď si tajne zaobstaral ruské vakcíny Sputnik V napriek odporu SaS, potom osobne privítal príchod prvej zásielky na košické letisko.

Odvtedy opakovane prepukli vzájomné boje, keď Sulík pokračoval v presadzovaní politiky na kopyto bez toho, aby o nej diskutoval s kolegami z kabinetu. Strana voľného trhu sa ohradila najmä proti tomu, aby Matovič hádzal peniaze na každý problém, ktorý ako minister financií vznikol.

SaS v máji nahnevalo, keď minister financií využil poslancov neofašistickej ĽSNS. Pretlačte neočakávaný daňový účet Využitie výťažku na pomoc energetickým spoločnostiam a ľuďom postihnutým vysokými cenami energií a rastúcou infláciou.

Po stredajšom nezvyčajne rozšírenom poslaneckom klube SaS strana oznámila, že odstúpi od koaličnej zmluvy a očakáva sa, že Heger vypracuje novú, ktorá bude odrážať aktuálne politické dianie. Ak sa tak nestane do konca augusta, podajú demisiu všetci ministri nominovaní SaS.

READ  Strelec zabitý pri možnom zločine z nenávisti v hlavnom meste Slovenska

„Pre väčšie dobro spoločnosti sa musia zmeniť vzťahy v koalícii, a ak OĽaNO nebude schopné urobiť zmeny, úloha pripadne SaS. Takto nemôžeme ďalej vládnuť,“ povedal Sulík s tým, že fungovanie koalície bol „skazený jednotlivcom s problémami so sebakontrolou.“

Ak Olano požiada o jeho odstúpenie, Sulík povedal, že to vtedy zváži.

V komentári zverejnenom na Facebooku Heger vyzval k stabilite a uviedol, že vláda iniciovala reformy a projekty, ktoré sú pre krajinu pozitívne a ktoré treba dokončiť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close