Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenská priemyselná produkcia v auguste mierne vzrástla

Slovenská priemyselná produkcia zaznamenala v auguste mierny rast 0,8% a klesala už štvrtý mesiac v rade. Vyhlásenie Slovenský štatistický úrad.

V porovnaní s júlovými číslami priemyselná produkcia v auguste klesla o 3,8%, čo je o 0,1% menej ako pred epidémiou v auguste 2019.

“Obnovenie výroby kvôli nedostatku čipov v celopodnikových továrňach na prázdniny a výrobu automobilov spôsobilo tretinový pokles výroby,” uviedol štatistický úrad.

„Slabé čísla produkcie sú do značnej miery pripisované problémom s výrobkami, ktoré komplikujú výrobu v automobilovom priemysle.

Najvýraznejší pokles, až o 32,9% r / r, zaznamenala hybná sila slovenskej ekonomiky-výroba dopravných prostriedkov-čo výrazne spomalilo celkový rast priemyselnej výroby, pričom o tretinu zaostalo za predvýrobnou epidémiou .

Priemyselnú produkciu pozitívne ovplyvnila (tretí mesiac po sebe) kovovýroba (až 25,9% r / r), pričom kovovú produkciu v auguste 2019 prekonala o 26,6%. Výroba gumy a plastov sa zvýšila o 14,2%, dodávka elektriny a plynu o 11,1%a elektrických zariadení o 12,7%.

„Energeticky náročnejšie zložky priemyslu (metalurgia, chémia) začínajú cítiť rastúce ceny energií, ale môžu sa len do určitej miery odraziť na konečnej cene ich výrobkov. Alebo uvidíme pokles.

Priemyselná výroba sa v 8M21 medziročne zvýšila o 15,5%, čo bolo spôsobené 17,8% rastom hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov, 26,5% rastom kovov a kovových konštrukcií a 26,9% rastom strojov a zariadení. Produkcia koksu a rafinovaných ropných produktov klesla o 6,8%.

READ  Ceny výrobcov na Slovensku v auguste porastú

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close