Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenskú vládu čaká teplejšia jeseň

Slovenskú vratkú menšinovú koaličnú vládu čaká ťažká jeseň, očakáva sa vyslovenie dôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi a referendum o jej zvrhnutí. V znamení jeho budúcich problémov hlasovalo v stredu za začatie schôdze parlamentu, na ktorú je potrebných 75 hlasov, len 71 poslancov, schôdza bola prerušená na 20. septembra.

Politické otrasy prichádzajú, keď sa vláda musí dohodnúť a implementovať sériu opatrení na boj proti hlbokej inflácii a energetickej kríze, ktorá by mohla viesť k ťažkostiam a občianskym nepokojom.

Tento mesiac vyvrcholila dlhotrvajúca vládna kríza so slovenskou pravicou Saasova strana opustila vládnu koalíciu. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) môže v 150-člennom parlamente počítať už len so 70 kreslami.

SaS uviedla, že tieto kroky Hegerovho kabinetu podporí v súlade s koaličnou zmluvou, ktorú SaS podpísala pred dvoma rokmi. Strana tiež uviedla, že sa snaží odvolať šéfa OĽaNO Matoviča, ktorého správanie ako ministra financií podnietilo jeho odchod z kabinetu. Očakáva sa, že opozícia mu v najbližších dňoch vysloví vyslovenie nedôvery, čím urýchli rozpad kabinetu.

„Ešte sa uvidí, akú hru bude hrať Sulík v opozícii,“ povedal pre bne IntelliNews v telefonickom rozhovore Milan Nick, vedúci pracovník Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy (DGAP). „Nechce predčasné voľby a nechce na seba niesť vinu. Stále je tu priestor na to, aby sa pokazili, kým nebudú predčasné voľby v záujme väčšiny v parlamente.“

Nick poukázal na to, že Slovensko si v tejto chvíli nemôže dovoliť ísť voliť a ignorovať súčasnú krízu životných nákladov. „Vláda, ktorá v tejto kríze tri mesiace nekoná, rozbije inštitúcie,“ varoval.

Prezidentka Zuzana Čaputová dala kabinetu do tohto týždňa šancu vydýchnuť si s odvolaním sa na referendum o predčasných voľbách, ktoré navrhla petícia Smeru-SD bývalého premiéra Roberta Fica na Ústavný súd.

READ  EÚ predpovedá v roku 2022 silný rast v Európe, ktorý je vyšší ako objemový priemer

Prvá otázka prieskumu „Súhlasíte s tým, aby vláda SR okamžite odstúpila?“ Čaputová po konzultácii s právnikmi zistila, že otázka môže byť v rozpore so slovenskou ústavou. Ústava vymedzuje funkčné obdobie parlamentu na štyri roky.

O obsahu referenda rozhodne nález Ústavného súdu, uviedla v pondelok Kaputová s minimálne jednou otázkou. Druhá otázka sa pýta voličov, či podporujú prijatie novely ústavy, ktorá by skrátila parlament a zrealizovala predčasné voľby prostredníctvom referenda alebo rozhodnutia parlamentu.

„Bude referendum s aspoň jednou otázkou a je na Ústavnom súde, či bude referendum s dvoma otázkami,“ povedala na tlačovej konferencii Kabutová s tým, že o výsledku sa bude konať referendum. rok.

Kaputová pripomenula minuloročný nález Ústavného súdu Podobná anketaReferendom alebo iným spôsobom, ktorý neupravuje Ústava SR, sa nemôže skončiť funkčné obdobie vlády SR.

Opoziční lídri rozhodnutie Kaputovej opäť konzultovať s Ústavným súdom kritizovali a tvrdili, že referendum, ktoré už bolo vyhlásené súčasne s komunálnymi voľbami na budúci mesiac, zvýši účasť. Referendá si vyžadujú minimálnu účasť 50 %, pričom referendum o pristúpení k EÚ v roku 2003 je najúspešnejšie z ôsmich doteraz uskutočnených referend.

Petíciu spustila Ficova strana Smar-SD v júni a poslúži ako cesta k jeho návratu k moci. Figo bol nútený odstúpiť v marci 2018 počas protestov proti zabitiu novinára Johna Kuciaka a jej snúbenca. Petícia v auguste Dosiahnuté kvórum Na odpoveď úradov je potrebných 350 000 podpisov.

Kaputová tiež prijala Hegerovi nominanti Na voľné miesta v kabinete. V utorok vymenoval bývalého slovenského veľvyslanca v USA Rastislava Kácera na ministerstvo zahraničia, energetického experta Karla Hirmana na ministerstvo hospodárstva a právnika Williama Karasa na ministerstvo spravodlivosti. Heger dočasne prevezme uvoľnené portfólio vzdelávania.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close