Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenský HDP vzrástol v 4Q21 o 1,4% r/r

Slovenská ekonomika zaznamenala medziročný rast o 1,4 % v 4Q21 a 3 % za celý rok 2021, ťahaný domácim dopytom. Informácie Vydal Slovenský štatistický úrad.

„Oživenie po pandémii ovplyvnila delta vlna, ktorá sa rozšírila koncom roka. Jej negatívne ekonomické dopady však boli o niečo menšie ako predchádzajúce pandemické vlny,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ako citovala Slovenská tlačová agentúra.

„Celkovo v roku 2021 HDP zaostal o 1,5 % za hodnotami pred pandémiou a efektívnosť priemyslu bola 7,4 %,“ komentovali štatistici, pričom HDP v bežných cenách predstavoval 25,6 miliardy eur.

V stálych cenách slovenská ekonomika zaostávala za predpandemickými úrovňami zo 4Q19 približne o 100 mil. €. „Jednotlivé sektory ekonomiky začali kompenzovať poklesy z prvého roka pandémie. [2020]pričom celá slovenská ekonomika klesla o 4,4 %,“ poznamenali.

Z hľadiska výroby bola výkonnosť ekonomiky na konci minulého roka medziročne o niečo lepšia, s celkovou pridanou hodnotou takmer 22,7 mld. €, čo predstavuje medziročný nárast o 0,5 %. Najvýraznejší medziročný rast (11 %) zaznamenali sektory veľkoobchod, maloobchod, doprava a skladovanie, ubytovanie a stravovanie, po ktorom nasledovalo stavebníctvo s rastom 2,4 %.

Ako upozornil Korznak, slovenská ekonomika profitovala z čiastočného uvoľnenia „úzkych miest“ v globálnych dodávateľských reťazcoch, čo podporilo oživenie automobilového priemyslu. „Posledné dni poukázali na geopolitické riziká, ktoré budú mať negatívny vplyv na rast HDP Slovenska počas celého roka. Oživenie ekonomiky by mali naďalej tlmiť ‚obmedzenia‘ v globálnych dodávateľských reťazcoch,“ uviedol.

„Aj keď očakávame, že sa budú v priebehu roka postupne znižovať, do konca roka úplne nezmiznú. Taktiež konflikt na Ukrajine a z neho vyplývajúce sankcie môžu narušiť niektoré ďalšie toky dodávok,“ poznamenal Koršňák.

„Aktuálne eskalujúce konflikty na Ukrajine spolu s uvalenými ekonomickými sankciami a tlakmi dodávateľského reťazca spomalia oživenie ekonomiky po pandemickej kríze. To povedie k poklesu HDP a zvýšeniu inflácie,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

READ  4ka zverejnila nové miesta s vlastnou sieťou: Odkiaľ signál prišiel

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close