Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenský HDP za 4Q21 vzrástol o 1,4% r/r

Slovenská ekonomika zaznamenala ročné tempo rastu 1,4 % v 4Q21 a 3 % počas celého roka 2021, ťahané domácim dopytom. Informácie Vydal Slovenský štatistický úrad.

„Poepidemické zotavenie bolo kompenzované pomerne silnou delta vlnou epidémií na konci tohto roka. Jej negatívne ekonomické dopady však boli o niečo menšie ako predchádzajúce vlny epidémie,“ povedal Ľubomír Koršňák, bankový analytik Unigred. Cituje Slovenská tlačová agentúra.

„Celkovo do roku 2021 HDP zaostával za hodnotami pred epidémiou o 1,5 % a výkonnosť priemyslu bola 7,4 %,“ uviedli štatistici a dodali, že v bežných cenách je HDP na úrovni 25,6 miliardy eur.

V stálych cenách bola slovenská ekonomika približne 100 mil. € za úrovňou pred epidémiou 4Q19. „Súkromné ​​sektory ekonomiky začali kompenzovať pokles v prvom roku epidémie. [2020]Keď celá slovenská ekonomika klesla o 4,4 %, “uviedli.

Čo sa týka produkcie, výkonnosť ekonomiky bola na konci minulého roka medziročne o niečo lepšia, keď si pripísala takmer 22,7 mld. € na 0,5 % r/r. Sektor veľkoobchodu, maloobchodu, dopravy a skladovania, prístrešia a stravovania zaznamenal silný medziročný rast (11 %), po ktorom nasledovalo stavebníctvo s rastom 2,4 %.

Ako upozorňuje Korsnok, slovenskej ekonomike prospelo čiastočné uvoľnenie „bariér“ globálnych dodávateľských reťazcov, čo podporilo obnovenie automobilového priemyslu. „Posledné dni poukazujú na geopolitické riziká, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na celoročný rast HDP Slovenska.

„Aj keď očakávame, že sa budú v priebehu roka postupne znižovať, do konca roka úplne nezmiznú. Navyše konflikty na Ukrajine a z nich vyplývajúce sankcie môžu narušiť niektoré ďalšie toky dodávok,“ povedal Korsnok.

„So súčasnými eskalujúcimi konfliktmi na Ukrajine, uvalenými sankciami a tlakom dodávateľského reťazca to spomalí oživenie ekonomiky po epidemickej kríze.

READ  Slovenskí obchodníci investujú do infraštruktúrnych projektov v Tbilisi, Baguriani v Gruzínsku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close