Hlavné správy

bne IntelliNews – Slovenský minister hospodárstva odstupuje z funkcie, keďže koaličná kríza vrcholí

Líder strany SaS a minister hospodárstva Richard Sulík v stredu odstúpil z funkcie, čím dodržal termín, ktorý SaS stanovila pre ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odstúpenie z kabinetu.

Ostatní ministri SaS odložili svoje demisie do pondelka, čím Matovičovi poskytli viac času na odchod z kabinetu. Populárna strana OĽaNO uviedla, že Matovič tak urobí, ak pravicová SaS podporí 10-bodovú politiku OĽaNO pri riešení energetickej krízy.

Niektoré z týchto opatrení už predtým napadla SaS, ale Madovič išiel za chrbtom svojich pravicových koaličných partnerov a v júni ich presadil s pomocou opozičných predstaviteľov neonacistov.

Sulík povedal, že je pripravený o týchto opatreniach diskutovať, ale raz Matovič z vlády odíde. „Žiadame, aby bola splnená naša požiadavka, ktorou je vyhostenie Igora Matoviča,“ povedal Sulík podľa agentúry Reuters.

Kľúčová patová situácia je v osobnom konflikte medzi Suličom a Matovičom, ktorých impulzívne a populistické správanie priviedlo štvorkoalíciu od minulého roka na pokraj. Sulík sa už ponúkol, že v prípade Matoviča odstúpi z funkcie.

„Dáme mu to [Matovic] „Prakticky celej krajine potrvá deň-dva, kým urobí to, čo očakáva,“ povedal Sulík s tým, že ostatní ministri SaS odložia svoje demisie do pondelka. Ak SaS vystúpi z koalície, kabinet premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) stratí väčšinu v slovenskom parlamente.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala Hegera, aby verejnosti vysvetlil, ako by vládol kabinet bez väčšiny a „ako by získal podporu pre dôležitú legislatívu“.

Ak SaS odíde z vlády, bude v Európskom parlamente sedieť s dvomi jednotlivými populistickými stranami, Matovičovým protikorupčným hnutím OĽaNO a krajne pravicovou Sme rodina Borisa Kollera, v Európskom parlamente s Národným mítingom Marine Le Penovej.

Hrozí aj patová situácia vedúca k predčasným voľbám, ktoré by vrátili k moci bývalého premiéra Roberta Fica.

Čaputová otvorene kritizovala Matoviča, že v posledný deň ultimáta SaS prišiel s ďalším ultimátom, a povedala, že „nikto nemá záujem“ pokračovať v „večne sa nekončiacom príbehu“ medzi Matovičom a Sulíkom.

Slovensko sa v napätej geopolitickej situácii snaží prekonať finančnú a energetickú krízu. Rastúci počet slovenských dôchodcov upadá do chudoby, keďže patria medzi najzraniteľnejšie vrstvy spoločnosti, ktoré nedokážu zvládnuť dramaticky rastúce životné náklady.

Niektoré slovenské výrobné závody sa rozhodli zastaviť výrobu, vrátane hlinikárne Slovalko, čo spôsobilo stratu stoviek pracovných miest.

Kaputová varovala aj pred kolapsom zdravotníctva. „Ľudia upadajú do príjmovej chudoby a ich hnev dosahuje rekordné úrovne. Nemôžeme riskovať ich trpezlivosť,“ povedala Kaputová.

Populisti a radikálne opozičné strany sa živia energetickou a koaličnou krízou a žiadajú predčasné voľby.

Keď Slovensko oslavuje výročie Slovenského národného povstania v roku 1944 brutálne rozdrveného nacistami, bývalý premiér Robert Fico čelí obvineniam z trestného činu sprisahania súvisiaceho s jeho funkčným obdobím a jeho strana SMER priviedla zástupcov z ruského a bieloruského veľvyslanectva. Spomienka vo Zvolene na strednom Slovensku vyvolala odsúdenie všetkých lídrov vládnej koalície.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close