Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenský minister hospodárstva odstupuje z funkcie, keďže koaličná kríza vrcholí

Šéf strany SaS a minister hospodárstva Richard Sulík v stredu odstúpil z funkcie Termíny stanovené SaS Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) odstúpil z kabinetu.

Ostatní ministri SaS odložili svoje demisie do pondelka, čím Matovičovi poskytli viac času na odchod z kabinetu. Populárna strana OĽaNO uviedla, že Matovič tak urobí, ak pravicová SaS podporí 10-bodovú politiku OĽaNO pri riešení energetickej krízy.

Niektoré z týchto opatrení už predtým napadla SaS, no Madovič išiel za chrbtom svojich pravicových koaličných partnerov a v júni ich presadil s pomocou opozičných predstaviteľov neonacistov.

Sulík povedal, že je pripravený o týchto opatreniach diskutovať, ale raz Matovič z vlády odíde. „Žiadame, aby bola splnená naša požiadavka, ktorou je vyhostenie Igora Matoviča,“ povedal Sulík podľa agentúry Reuters.

Kľúčová patová situácia je v osobnom konflikte medzi Suličom a Matovičom, ktorých impulzívne a populistické správanie priviedlo štvorkoalíciu od minulého roka na pokraj. Sulík sa už ponúkol, že v prípade Matoviča odstúpi z funkcie.

„Dáme mu to [Matovic] „Prakticky celej krajine potrvá deň alebo dva, kým urobí to, čo očakáva,“ povedal Sulík s tým, že ostatní ministri SaS odložia svoje demisie do pondelka. Ak SaS vystúpi z koalície, kabinet premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) stratí väčšinu v slovenskom parlamente.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala Hegera, aby verejnosti vysvetlil, ako by vládol kabinet bez väčšiny a „ako by získal podporu pre dôležitú legislatívu“.

Ak SaS odíde z vlády, bude v Európskom parlamente sedieť s dvomi jednotlivými populistickými stranami, Matovičovým protikorupčným hnutím OĽaNO a krajne pravicovou Sme rodina Borisa Kollera, v Európskom parlamente s Národným mítingom Marine Le Penovej.

Hrozí aj patová situácia vedúca k predčasným voľbám, ktoré by vrátili k moci bývalého premiéra Roberta Fica.

Čaputová otvorene kritizovala Matoviča, že v posledný deň ultimáta SaS prišiel s ďalším ultimátom a povedala, že „nikto nemá záujem“ pokračovať v „večne sa nekončiacom príbehu“ medzi Matovičom a Sulíkom.

READ  Správy naživo: Vlakový dopravca tvrdí, že došlo k útokom na päť železničných staníc na Ukrajine

A na Slovensku Vyrovnajte sa s ťažkými časmi Uprostred napätého geopolitického prostredia s finančnými a energetickými krízami. Rastúci počet slovenských dôchodcov upadá do chudoby, keďže patria medzi najzraniteľnejšie vrstvy spoločnosti, ktoré nedokážu zvládnuť dramaticky rastúce životné náklady.

Niektoré slovenské výrobné závody sa rozhodli zastaviť výrobu, napr Závod na výrobu hliníka Slowalcospôsobiť Stovky ľudí prídu o prácu.

Kaputová varovala aj pred kolapsom zdravotníctva. „Ľudia upadajú do príjmovej chudoby a ich hnev dosahuje rekordné úrovne. Nemôžeme riskovať ich trpezlivosť,“ povedala Kaputová.

Populisti a radikálne opozičné strany sa stávajú obeťou energetických a koaličných kríz. hovor Predčasné voľby.

V čase, keď Slovensko oslavuje výročie Slovenského národného povstania v roku 1944, brutálne rozdrveného nacistami, bývalý premiér Robert Fico čelí obvineniu z trestného činu sprisahania súvisiaceho s jeho funkčným obdobím a jeho strana SMER priviedla zástupcov z ruského a bieloruského veľvyslanectva. Spomienka na Svolan, stredné Slovensko, Podnecuje odsúdenie Od všetkých lídrov vládnej koalície.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close