Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenský minister hospodárstva podal demisiu, no hrozí koaličná kríza

Podpredseda vlády SR, minister hospodárstva a líder nezávislosti a solidarity Richard Sulík vyhovel požiadavkám premiéra Igora Madoviča (OĽaNO) a 22. marca oznámil svoju demisiu. Nič nebráni tomu, aby premiér odstúpil, povedal Zulík. .

Madovič v nedeľu oznámil, že je pripravený odstúpiť na žiadosť svojich dvoch koaličných partnerov, ale len v prípade, ak Sulík, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za ľudí) a podpredseda parlamentu Juraj Selika (za ľud) odstúpia. Trval na presunutí ministerstva zo SAV do jeho strany OĽaNO a na preložení predsedu parlamentného výboru.

„Ak naši koaliční partneri splnia sľuby, ktoré verejne dali, ak bude OĽaNO vychádzať zo svojich požiadaviek, som pripravený odstúpiť z vedenia vlády a pôsobiť len ako jej člen,“ povedal Madovič.

Zulík povedal, že Madovič teraz musí dodržať svoj sľub. „Stretli sme sa takto… [Matovic´s] Slovenská tlačová agentúra citovala Sulíka: „SAV trvala na demisii predsedu vlády, inak bude nasledovať zvyšok kabinetu. O post odmietol prísť aj predseda výboru.“

Štvorstranná stredopravá aliancia medzi Sulíkom a Matovičom sa prehĺbila dlhotrvajúcim napätím a epidemickou krízou v štýle Matoviča a Matovičovo rozhodnutie tajne kúpiť ruskú vakcínu Sputnik V sa tento mesiac prevalcovalo. Rozhodnutie prinútilo SaS a Pre ľudí najprv vynútiť demisiu ministra zdravotníctva a potom samotného Matoviča viesť ďalšieho človeka z OĽaNO. Matovič súhlasil, že pôjde, no jeho osobné požiadavky spojenci neakceptovali.

Podľa politológa z Univerzity Komenského v Bratislave Paula Pabosa je riešenie slovenskej koaličnej krízy ešte veľmi ďaleko. Madovičovo oznámenie z 21. marca situáciu neuľahčilo.

„Je mi jasné, že táto správa nie je dohodou koaličných strán, ale ďalšou požiadavkou podanou cez médiá,“ povedal.

Baboš nepredpokladal, že Madovič odstúpi, kým neodstúpia všetci ním menovaní koaliční poslanci. „Nevidím, že by sa to stalo reálne do stredy – termínu splnenia posledného varovania SaS,“ povedal.

Dodal, že k ďalším zlepšeniam dôjde podľa toho, ako sa Kolíková a ministerka investícií Veronica Remišová (obe pre ľudí) nakoniec zachovajú. For the People uviedol, že svoje rozhodnutie oznámi 23. marca.

Aneta Vilaki, ďalšia politologička z Univerzity Komenského v Bratislave, uviedla, že Madovičove požiadavky sú reálne, ale pokiaľ ide o jeho posledné varovania pred personálnymi zmenami v parlamente, považuje sa to za krok vyvolaný osobnými stretmi medzi poslancami a niektorými koaličnými poslancami. . .

Požiadavku premiéra, aby sa SAV vzdala niektorého z jeho rezortov v prospech OĽaNO, aby boli ministerstvá prenesené podľa výsledkov volieb, vnímala ako drsnú správu, že dobré časy sa skončili.

„Rozdelenie personálnych pozícií medzi koaličné strany po parlamentných voľbách je vo všeobecnosti komplexná záležitosť a prinesie výhody a ústupky nielen vo vláde, ale v tejto súvislosti je potrebné odmietnuť požiadavku SAV,“ povedal. Podľa tlačovej agentúry.

„Aj keď prestavba kabinetu prebehne v súlade s požiadavkami OĽaNO, ďalšie kroky kabinetu len ukážu, či je vládna koalícia v problémoch, alebo konečne našla východisko,“ dodal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close