Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenský minister zahraničných vecí zaútočil opozíciou a prezidentom za stretnutie s ruským Lavrovom

Minister zahraničných vecí SR Juraj Planár sa v sobotu na okraji diplomatického fóra v tureckej Antalyi stretol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Blanár bol odsúdený opozičnými lídrami a liberálnou prezidentkou Zuzanou Čaputovou za prijatie stretnutia.

Väčšina krajín EÚ – s výnimkou Maďarska a Rakúska – prerušila vzťahy na vysokej úrovni s Ruskom, odkedy Moskva napadla Ukrajinu.

Kaputová odsúdila stretnutie plánovača s Lavrovom a uviedla, že „nás nepribližuje k mieru na Ukrajine, ktorá bola nezákonne a neoprávnene napadnutá Ruskom“.

„Minister Planer sa stretol s hlavným diplomatom štátu [the] Slovenská republika je jej nepriateľ, zaútočila na svojho suseda a jej predstavitelia poukazujú na to, že ich kampaň sa nemusí skončiť na Ukrajine,“ uviedol predseda a podpredseda Zahraničného výboru NR SR Tomáš Vlášek. . Opozíciou je Strana Progresívne Slovensko.

Vláda SR vnímala stretnutie ako príklad svojej „vyváženej“ zahraničnej politiky.

Figo stretnutie označil za príklad „vyváženej a suverénnej slovenskej zahraničnej politiky“. Fico sa k tomu vyjadril aj vtedy, keď sa slovenský minister obrany Robert Kaliňák, blízky Ficov spojenec v jeho ľavicovej nacionalistickej strane Smer, stretol s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom deň pred Plannerovým stretnutím v Pentagone.

„Bez komunikácie nemožno nájsť diplomatické riešenie a žiadne vojny nekončia bez diplomatického riešenia,“ povedal Blanár. Slovenské i medzinárodné médiá informovali, že stretnutie sa uskutočnilo na žiadosť ruskej strany.

Slovenská online spravodajská stanica Aktuality.sk Lavrov pochválil Slovensko za „jasné odmietnutie“ návrhu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na vyslanie vojakov na Ukrajinu. Figo vyvolal rozruch, keď pred summitom 26. februára v Paríži zvolal Národnú bezpečnostnú radu s tým, že „urobí všetko pre to, aby sa slovenskí vojaci priamo nezúčastnili vojny na Ukrajine“. .

„Ešte viac si vážime schopnosti pána premiéra [Robert] Figo a jeho vláda by mali mať vlastný názor na situáciu vo svete,“ povedal Lavrov Citované Ako sa hovorí Reuters Slovensko a Maďarsko sa líšia od politík EÚ a NATO.

READ  Pomýlená Európa to nevidí

Blanár bol nominovaný do Ficovho ľavo-pravého kabinetu, v ktorom boli stredoľavý Hlas a krajne pravicová SNS, čo bolo vnímané ako vybočenie z praxe posielania kariérneho veľvyslanca na MZV.

Fico pri zostavovaní kabinetu vlani v októbri vyhlásil, že chce „šťuku na prenasledovanie starého kapra v slovenskom diplomatickom rybníku“, pričom komentoval menovanie Blannera, verného Smeru.

Strana Smer vlani v septembri vyhrala predčasné voľby, pričom použila agresívnu kampaň, v ktorej jej lídri prijali zmes prokremeľskej a slovenskej nacionalistickej rétoriky vrátane útokov na menšiny a inštitúcie EÚ.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close