Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenský prezident žiada predsedu vlády, aby odstúpil z vlády a ukončil vládnu krízu

Slovenská prezidentka Susannah Kapudová žiada predsedu vlády Igora Madoviča (Olano) Vládna kríza.

„Výkonná a zákonodarná moc nie sú plne funkčné. V súčasnosti je to neprijateľné [coronavirus] Podľa slovenskej tlačovej agentúry sa kríza prehĺbila, pretože začali odchádzať nielen ministri zodpovední za krízu, ale aj ministri stojaci v kabinete.

Štyria ministri zatiaľ rezignovali na krízu valivého kabinetu a v prostredí rastúceho chaosu odložil predseda parlamentu Boris Collar parlament na 23. marca budúceho týždňa.

Rozpory medzi stredopravou koalíciou štyroch strán ohľadne štýlu vedenia Madovicha sa počas epidémie zväčšili a tento mesiac sa dostal do popredia s tajným rozhodnutím predsedu vlády. Kúpte si ruskú vakcínu Sputnik V.. V nedeľu večer Matovič konečne ponúkol rezignáciu, stanovil však podmienky, ktoré jeho koaliční partneri odmietli.

„Vládna koalícia s Kollerovým rozhodnutím prerušiť na týždeň parlamentné rokovania potvrdila, že štát úplne destabilizovala,“ uviedol Peter Bellegrini, bývalý premiér a líder strany Nová opozičná strana. „Vláda bola spočiatku nečinná a teraz je neaktívny parlament, aj keď sa predpokladá, že by mala riešiť konkrétnu pomoc ľuďom dnes.“

23. marca odstúpila ministerka spravodlivosti Maria Koliková (za ľud) po vzore ministra hospodárstva Richarda Sulikaseho (Sloboda a jednota, SASS). Odstúpil o deň skôr. Nedávno rezignovali aj ministri práce a zdravotníctva.

Kolikova uviedol, že je pripravený vrátiť sa na ministerstvo spravodlivosti, ak ho stranícky výbor podporí vo veci reštrukturalizácie vlády.

Jej stranícka kolegyňa, Ľudová líderka a ministerka investícií Veronika Remisová potvrdila, že zvažuje rezignáciu, slovami „ak uvidíme, že všade budú viesť rokovania, tak sa to nestane.“

Podľa Sulíka, ak Madovič neodstúpi tak, ako sľúbil, do 24. marca „minister školstva Branislav Grohling [SaS] A minister zahraničia Ivan Gorkok [SaS nominee] Vo štvrtok svoje posty opustia. „

READ  Ekonomické fórum v Delfách sa dnes začína v Aténach

Madovič oznámil svoju rezignáciu 21. marca Ako požadujú jeho dvaja koaliční partneri, ale iba ak rezignujú Sulik, Kolikova a podpredseda parlamentu Juraj Selika (za ľud). Žiadal tiež prevod ministerstva zo Sassu na jeho stranu Olano a post predsedu parlamentného výboru.

„Ak si naši koaliční partneri splnia povinnosti, ktoré verejne deklarovali, som pripravený z vedenia vlády odstúpiť a konať iba ako jej člen, a to na základe požiadaviek Olana na tomto základe,“ uviedol Madovič.

Uznal však, že ich počet nie je dostatočný na to, aby porazili Lukašenkovu vládu, a vyhlásil, že Čad bude „troma ministrami v kabinete“, ak sa rozhodne zmeniť jeho vládu. Kategoricky odmietame opustiť akékoľvek vládne oddelenie. „

Sulik zdôraznil, že jeho strana predkladá požiadavku, aby boli tri ministerstvá pod koaličnou dohodou. “Ďalej by sme chceli pracovať s rovnakými ľuďmi ako doteraz. Vedie ma Gorcock, ministerstvo školstva a ministerstvo hospodárstva, aby som riadil zahraničné veci,” dodal.

OLaNO je údajne pripravené dohodnúť sa na kompromise, a ak bude môcť Madovic byť vicepremiérom v boji proti korupcii, nech Sass zastáva jeho tri ministerstvá, nový a bezprecedentný post.

Minister obrany Jaroslav Knot (Olano) pre televíziu Markíza uviedol, že jeho strana očakáva, že za nového predsedu vlády bude úradujúci minister financií Edward Hecker (Olano).

„Ak dôjde k zmene predsedu vlády, urobí Hecker správneho kandidáta,“ uviedla Nat.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close