Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenský prezident žiada predsedu vlády, aby rezignoval na ukončenie vládnej krízy

Slovenská prezidentka Jusana Kaputova vyzvala predsedu vlády Igora Matoviča (Olano), aby ukončil vládnu krízu.

„Výkonná a zákonodarná moc nie sú plne funkčné, čo je v súčasnosti neprijateľné [coronavirus] Podľa slovenskej tlačovej agentúry sa kríza prehĺbila, pretože ju začali opúšťať nielen ministri zodpovední za krízu, ale aj ministri stojaci v kabinete.

Štyria ministri zatiaľ rezignovali na krízu valivého kabinetu a v prostredí rastúceho chaosu odložil predseda parlamentu Boris Collar parlament na 23. marca budúceho týždňa.

Rozpory medzi stredopravou koalíciou štyroch strán ohľadne štýlu vedenia Madoviča sa počas epidémie zväčšili a tento mesiac sa objavil titulok okolo premiérovho tajného rozhodnutia kúpiť ruskú vakcínu Sputnik V. V nedeľu večer Matovič konečne ponúkol rezignáciu, stanovil však podmienky, ktoré jeho koaliční partneri odmietli.

„Vládna koalícia rozhodnutím Kollera o týždeň prerušenia parlamentných rozhovorov potvrdila, že štát sa úplne destabilizovala,“ uviedol Peter Bellegrini, bývalý predseda vlády, ktorý je vodcom novej opozičnej hlasovej strany. „Vláda bola spočiatku nečinná, teraz však parlament nefunguje, aj keď sa dnes považuje za nevyhnutné zaoberať sa konkrétnou pomocou ľuďom.“

23. marca odstúpila ministerka spravodlivosti Maria Goliková (za občanov) po rezignácii ministra hospodárstva Richarda Sulikasa (SASS) o deň skôr. Nedávno rezignovali aj ministri práce a zdravotníctva.

Kolikova uviedol, že je pripravený vrátiť sa na ministerstvo spravodlivosti, ak ho stranícky výbor podporí v otázke reštrukturalizácie vlády.

Jej stranícka kolegyňa, Ľudová líderka a ministerka investícií Veronika Remisová potvrdila, že zvažuje rezignáciu, slovami „ak uvidíme rokovania smerujúce niekam, dúfam, že sa tak nestane.“

Podľa Sulíka, ak Madovič neodstúpi tak, ako sľúbil, do 24. marca „minister školstva Branislav Grohling [SaS] A minister zahraničia Ivan Gorkok [SaS nominee] Svoje príspevky opustia vo štvrtok. „

READ  Lamborghini Huracán v službách talianskej polície: transport obličiek v rekordnom čase

Madovich 21. marca oznámil, že dvaja jeho koaliční partneri sú pripravení odstúpiť, ale iba v prípade, že by sa demisie vzdali Sulik, Kolikova a podpredseda parlamentu Juraj Selika. Žiadal tiež prevod ministerstva zo Sassu na jeho stranu Olano a post predsedu parlamentného výboru.

„Ak naši koaliční partneri splnia povinnosti, ktoré verejne deklarovali, som pripravený z vedenia vlády odstúpiť a konať iba ako jej člen, a to na základe požiadaviek Olana na tomto základe,“ uviedol Madovič.

Uznal však, že ich počet nie je dostatočný na to, aby porazili Lukašenkovu vládu. Kategoricky odmietame opustiť akékoľvek vládne oddelenie. „

Zulik zdôraznil, že jeho strana predkladá požiadavku, aby boli tri ministerstvá pod koaličnou dohodou. “Ďalej chceme pracovať s rovnakými ľuďmi ako doteraz. Gorcock by mal viesť zahraničné veci. Vedú ma ministerstvo školstva a ministerstvo hospodárstva,” dodal.

OLaNO je údajne pripravené dohodnúť sa na kompromise, a ak bude môcť Madovic byť podpredsedom vlády v boji proti korupcii, nech Sass zastáva jeho tri ministerstvá, nový a bezprecedentný post.

Minister obrany Jaroslav Knott (Olano) pre televíziu Markíza uviedol, že jeho strana očakáva, že za nového predsedu vlády bude úradujúci minister financií Edward Hecker (Olano).

„Ak dôjde k zmene predsedu vlády, urobí Heger dokonalého kandidáta,“ uviedla Nat.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close