Zábava

bne IntelliNews – Slovenský súd rozhodol o referende o neústavnosti

Navrhované referendum o predčasných parlamentných voľbách nebolo v súlade so slovenskou ústavou a slovenský ústavný súd rozhodol 7. júla na žiadosť prezidentky Susanny Kaputovej.

Kaputova sa pýtala, či je navrhované referendum o usporiadaní rýchlych volieb, podpísané viac ako 585 000 ľuďmi, iniciované opozičným Smerom-ST a mimoparlamentnými stranami Voice-ST a Slovenskou národnou stranou, vhodné. S ústavou.

Ak áno, prezident sa pýta na postup, ktorý majú dotknuté ústavné orgány dodržiavať po riadnom referende.

Prezident na tlačovej konferencii 7. júla uviedol, že v prípade, ak sa slovenský parlament rozhodne zmeniť ústavu, vyhlási referendum o predčasných voľbách, pričom zdôraznil, že to môže byť jedno z možných riešení.

Opozičné strany uviedli, že nebudú kandidovať v doplňujúcich voľbách, ale budú sa snažiť o znovuzvolenie. V súčasnosti má Voice-SD v prieskumoch silnú účasť a referendum by ponúklo dobrú šancu na zostavenie novej stredoľavej vlády. Podľa bývalého premiéra Petera Bellegriniho, lídra strany Voice-SD, súd zbavuje voličov ústavného práva voliť.

„Rozhodnutie ústavného súdu o referende je vážnou ranou pre ľudí, ktorí stratili možnosť uplatniť jedno zo svojich základných demokratických práv. Rozhodnutie ústavného súdu je legitímne a zákonné rozhodnutie. Musíme rešpektovať chýba jej zmysel pre demokraciu a vytvára nebezpečný precedens do budúcnosti, „uviedol Slovák. Informovala o tom tlačová agentúra (TASR) s tým, že tí, ktorí referendum podpísali, by mali vyjadriť svoju nespokojnosť s týmto rozhodnutím.“

Bývalý predseda vlády a súčasný minister financií Igor Madovič, líder vyššej vládnej koalície Olano, odsúdil rozhodnutie Kapudovej vypočuť si správu o súde a zbavil Slovákov práva vyjadriť svoj názor.

„Nie som za predčasné voľby, ale pevne verím, že opoziční voliči majú právo usporiadať referendum o tejto otázke, či sa nám to páči alebo nie,“ napísal Madovič.

READ  Slovensko: RTVS plánuje v blízkej dobe návrat! - Eurovízne správy | Hudba

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close