Hlavné správy

Bohunické reaktory V1 kompletne demontované: regulácia a bezpečnosť

29. júla 2022

Dva reaktory VVER-440 V-230 na Slovensku boli vyradené z prevádzky a rozobraté priamo na mieste, čo sa v prípade reaktorov tohto typu stalo prvýkrát, uviedla Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Prácu je potrebné naplánovať veľmi starostlivo (Obrázok: snímka videa EBRD)

Medzinárodný fond na podporu odstavenia Bohuníc má od polovice roka 2018 príspevky vo výške viac ako 650 miliónov EUR (660 miliónov USD) od Európskej komisie, Rakúska, Dánska, Francúzska, Írska, Holandska, Španielska, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva. Spravuje ho EBOR.

Reaktory boli kompletne demontované a časti dekontaminované na bezpečné uskladnenie alebo recykláciu – „dokončené v rámci harmonogramu a rozpočtu a poskytujúce cenné skúsenosti a odborné znalosti iným projektom vyraďovania z prevádzky po celom svete,“ uvádza EBOR.

Prípravy na vyradenie dvoch reaktorov Bohunice V1 sa začali v roku 2012. Zostávajúce zariadenia a systémy na mieste majú byť demontované a spracované do roku 2025 a budovy elektrárne budú zbúrané s tým, že areál bude pripravený na prestavbu do roku 2027.

Oba tieto reaktory pochádzajú zo 70. rokov minulého storočia a ako prvé boli postavené mimo územia Sovietskeho zväzu. V rámci podmienok Slovenska na vstup do EÚ – v roku 2004 – bolo dohodnuté zatvorenie reaktorov „čo najskôr“. EBOR tvrdí, že ide o obavy týkajúce sa bezpečnosti, ktoré vyjadrili experti zo Západoeurópskej asociácie jadrového dozoru. Jednotky boli zatvorené koncom roka 2006 a 2008.

Deborah Rabant, projektová manažérka vyraďovania v spoločnosti JAVYS, povedala: „Hlavná technická výzva je spojená s veľkými komponentmi a vysoko aktivovanými komponentmi – tlakovými nádobami reaktorov, interiérmi reaktorov a parogenerátormi, ich odstraňovaním, prepravou, vykonávaním drvenia a riadnym riadením. materiálov“.

V rámci tohto procesu boli z budovy závodu odstránené parogenerátory, aby sa na ich mieste vytvoril priestor pre jazierka slúžiace na dekontamináciu zariadení. Celková hmotnosť závodu sa odhaduje na 800 000 ton a je potrebné ho čo najviac vyčistiť a pripraviť na recykláciu.

READ  Odsúdený Andruskó opäť píše z väzenia: FOTO Vražda Kuciaka bola politická! Chcú ma zdiskreditovať

Bohunice-RPV-in-segmentation-tank-(Javys)_730.jpegNádoba jadrového reaktora bola uložená v špeciálne vytvorenom bazéne na separačnú operáciu (Obrázok: JAVYS)

Slovensko má štyri jadrové reaktory, ktoré vyrábajú polovicu jeho elektriny, ďalšie dva sú vo výstavbe.

Preskúmané a napísané World Nuclear NewsRelated Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close