Zábava

Bratislava: Budúce sovietske mesto je stále čerstvé a nové

Michael Ross, CNN

Je tu európske hlavné mesto, ktoré korunuje lietajúci tanier, ktorý je vyšší ako Socha slobody – ale toto sci-fi mesto sotva obťažuje zoznam najnavštevovanejších kontinentov.

Každý, kto navštívi Bratislavu, hlavné mesto Slovenska, by len ťažko vynechal 95 metrov vysokú vežu UFO, ktorá stojí nad riekou Dunaj od roku 1972. Nádherný výhľad na mesto a okolie.

Je pozoruhodné, že nadpozemská estetika veže nie je nezvyčajná v meste, ktoré bolo kedysi testovacím terénom pre niektoré z najodvážnejších architektonických projektov za železnou oponou.

Viac ako tri desaťročia po páde komunistickej nadvlády fyzický odkaz tej doby stále pretrváva v uliciach Bratislavy, kde stojí v ostrom kontraste s tradičnou harmóniou. Moderné výškové budovy, ktoré v posledných rokoch vyrástli s centrom mesta z čias Habsburgovcov a novým blahobytom Slovenska.

Sovietska pyramída

Mali by ste sa odvážiť niekoľko stoviek metrov za elegantné ulice starého mesta lemované kaviarňami, aby ste natrafili na skutočne jedinečnú stavbu, ktorá nenechá nikoho bez pohnutia.

Budova Slovenského rozhlasu je 80 metrov vysoká obrátená pyramída.

Je to presne tak, ako to znie: od úrovne terénu Vertex, hrdzavá budova, v ktorej sídli národné vysielanie v krajine, sa každým stúpaním rozširuje.

Táto architektonická extravagancia bola dokončená takmer o dve desaťročia neskôr v roku 1983 a dodnes polarizuje mienku medzi architektmi a verejnosťou.

Zatiaľ čo niektorí ho považujú za majstrovské dielo, ktoré má od roku 2017 štatút chráneného dedičstva, iní jeho vzhľad kritizujú a považujú ho za temnú pripomienku komunistickej minulosti. Anglický denník Daily Telegraph ho zaradil do svetového zoznamu Najhoršie budovy.

Jeho architekt Štefan Svetko bol tiež autorom niekoľkých rezidenčných projektov, ktoré stelesňovali estetiku doby.

Predovšetkým Metzi Zorgami, postavený v roku 1979 na východnom okraji Bratislavy, pozostáva z niekoľkých obytných blokov, usporiadaných do kruhových a takmer tangenciálnych vzorov. Najväčší otvorený priestor v týchto kruhoch lemuje ďalší monument s tematikou UFO. V tomto prípade to pri príchode z vesmíru vyzerá, ako keby na zemi pristál lietajúci tanier.

READ  Slovenská ekonomika by mohla skolabovať kvôli rastúcim nákladom na elektrinu, hovorí premiér - Transcontinental Times

Pozri sa na oblohu

UFO bolo v tom čase často sa opakujúcou témou. Klenba pokrývajúca Veľkú sieň Slovenská poľnohospodárska univerzita Napadá ma lietajúci tanier. Táto budova, dokončená v roku 1966, sa nachádza v meste Nidra, 60 míľ od hlavného mesta. Jeho architekt Vladimír Tedeček zanechal v Bratislave a okolí svoju stopu ďalšími dielami brutalistického štýlu, akými sú Slovenská národná galéria v neďalekom meste Mothra, Slovenský národný archív a Štátna politická škola.

Zatiaľ čo niektoré z týchto pamiatok si vyžadujú osobitnú exkurziu, krátka prechádzka centrom Bratislavy stačí na to, aby ste získali obraz o socialisticko-realistickom dedičstve krajiny. Nájdete ho napríklad v rohu pyramídy Farebná nástenná maľba Ide o kovový mestský ornament v tvare kvetu, ktorý zdobí fasádu Slovenskej technickej univerzity alebo Fontánu únie zo začiatku 80. rokov v Nemestí slobody, ktorá sprostredkúva silné sci-fi vibrácie.

Súčasné chátranie fontány len prispieva k jej dystopickému vzhľadu, ale môže to byť dočasné, pretože v čase návštevy CNN Travel v júli 2022 Reštaurátorské práce Stalo sa to na Námestí nezávislosti.

Pouličné umenie a odvážna nová architektúra

V posledných rokoch táto tradícia z čias komunizmu má ukázalo sa, že je možné reinterpretovať. Hotel Kijave sa nachádza v srdci Bratislavy a je už desaťročie zatvorený.

Vizuálny projekt umelkyne Lucie Ober dokázal v roku 2018 v rámci Bratislava Street Art Festivalu premeniť jednu stranu tejto pochmúrnej výškovej budovy v sovietskom štýle na pútavú dominantu viditeľnú na míle ďaleko.

Za týmto účelom zo strechy budovy súčasne zostúpilo 17 maliarov, aby zakryli jej západnú fasádu. Geometrické biele a hnedé vzory.

Tu sa zmena nekončí. V súlade s transformáciou krajiny a ekonomickým rastom za posledné dve desaťročia všade narastá množstvo súčasných budov.

Skorý príklad tejto novej architektonickej vlny, ktorá zanechala stopy v hlavnom meste Slovenska Budova Straback, Miestne sídlo rakúskej stavebnej firmy. Postavený v roku 2007 pozostáva z domu v štýle chaty, ktorý visí hore nohami zo strany sklenenej a oceľovej konštrukcie.

READ  „Je to veľká tragédia“: Zriedkavý hurikán zabil v Českej republike najmenej troch, zranil stovky, zničil dediny

S láskavým dovolením renomovanej firmy Zaha Hadid Architects je najnovší prírastok na panoráme Bratislavy mohutný.

Prvá fáza výstavby Sky Parku bola dokončená v roku 2020 a pozostáva z troch obytných veží. Do svojho areálu integruje existujúci kancelársky blok a zrekonštruovanú tepláreň Jurkovičová Tepláreň. Druhá fáza projektu, ktorej otvorenie sa očakáva čoskoro, bude zahŕňať štvrtú obytnú vežu a 120-metrovú administratívnu budovu.

Jedno z najmladších hlavných miest Európy

Nápadný kontrast medzi týmito zdanlivo protichodnými štýlmi sa v priebehu histórie často ocitol na deliacej čiare medzi kultúrami a komunitami.

Bratislava bola známa pod svojimi nemeckými a maďarskými názvami v rôznych obdobiach svojej histórie (Pressburg a Bosony), čo odrážalo jej rozmanitú kultúrnu zmes vrátane veľkej židovskej komunity.

Môžeme sa vlastne vrátiť o dvetisíc rokov dozadu, keď týmito krajinami prechádzali rímske „vápence“ (na južnom brehu Dunaja pri Bratislave sú na viacerých miestach pozostatky rímskych posádok), resp. Nedávno sa rozkol medzi komunistickým a kapitalistickým táborom rozprestieral okolo niektorých bratislavských predmestí.

V súčasnosti, s otvorenými hranicami, spoločnou menou a, čo je dôležitejšie, bezplatnou roamingovou oblasťou EÚ, od Viedne v Rakúsku po Bratislavu na Slovensku – teda medzi germánsky a slovansky hovoriacou Európou – je bezproblémová skúsenosť. . Prímestským vlakom to trvá menej ako hodinu.

Táto blízkosť k rakúskemu hlavnému mestu (Bratislava a Viedeň sú dve najbližšie položené hlavné mestá na svete) môže brzdiť snahy Bratislavy o pevnejšie postavenie sa ako stredoeurópskej destinácie.

Nehľadajte nič iné ako letecké spojenia v meste: Hoci má Bratislava svoje vlastné letisko, väčšina návštevníkov, ktorí prilietajú lietadlom, ide cez medzinárodné letisko Viedeň, ktoré je vzdialené 30 míľ a môže sa pochváliť najväčším počtom spojení.

Ako jedno z najmladších hlavných miest kontinentu – svoj štatút získalo v roku 1993 – nemá také uznanie ani návštevnosť ako iné blízke habsburské hlavné mestá, akými sú Praha a Budapešť.

READ  Mestská samospráva odmieta vyjadrenia predsedu Snemovne reprezentantov o túžbe „parcelovať“ Urban Slovakia.

Navyše tieto geografické a kultúrne póry, ktoré siahajú až do oblasti architektúry, vyformovali dnešnú slovenskú metropolu do drsného mesta, miesta plného nečakaných lahôdok, ktoré čakajú na objavenie náročným cestovateľom.

The-CNN-Wire
™ & © 2023 Cable News Network, Inc., Warner Bros. Discovery Company. Všetky práva vyhradené.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close