Svet

Brexit: Čo je to Severoírsky protokol a prečo EÚ a Spojené kráľovstvo bojujú o párky? | politické správy

Minister pre brexit uviedol, že Spojené kráľovstvo a Európska únia „nemôžu ísť tak, ako sme my“ so súčasným severoírskym protokolom.

Lord Frost to povedal Snemovni lordov Vyžadovali sa „výrazné zmeny“ A to Nové projekty Do mechanizmu prinesie „novú rovnováhu“.

Obchodné pokusy o brexit medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou boli „zdrojom značného a pretrvávajúceho narušenia“, ktoré narúša prepravu tovaru, ako je mäso, farmaceutické výrobky a zvieratá.

Severoírsky minister Brandon Lewis však uviedol, že plány neprejdú skôr, ako bude zavedený 16. dodatok, ktorý Spojenému kráľovstvu alebo EÚ umožní jednostranne pozastaviť časť týchto opatrení.

Pre prístupnejší prehrávač videa použite prehliadač Chrome

„Nemôžeme pokračovať tak, ako sme“ – Lord Frost

Moroz Šefkovič, podpredseda Európskej komisie, uviedol, že EÚ bude otvorená „konštruktívnym riešeniam“, protokol však neprehodnotí.

Čo je Severoírsky protokol?

Spojené kráľovstvo a Európska únia sa dohodli na zavedení protokolu po brexite, aby sa zabránilo zavedeniu zložitej hranice medzi Írskom a Severným Írskom.

Uvádza sa v ňom, že Severné Írsko bude súčasťou colného územia Spojeného kráľovstva – takže ak Spojené kráľovstvo podpíše dohodu o voľnom obchode s inou krajinou, pridá sa severoírsky tovar.

Severné Írsko však musí dodržiavať určité pravidlá EÚ.

Tovar prepravovaný z iných častí Spojeného kráľovstva do Severného Írska nebude predmetom platby, pokiaľ mu „nehrozí riziko“ neskoršieho presunu do EÚ.

Minister životného prostredia George Eustis však uviedol, že na republikánskych hraniciach budú v roku 2020 prebiehať „určité kontroly určitého tovaru“ a „niektoré colné postupy, ale žiadne colné kontroly“.

Čo je oddiel 16?

V článku 16 sa uvádza, že protokol by sa mal použiť, ak vedie k vážnym „hospodárskym, sociálnym alebo environmentálnym problémom alebo k pokračovaniu v obchode alebo k jeho presmerovaniu“.

READ  Ugandský generál Muhusi sa Rutovi za tweet ospravedlnil

Toto umožňuje Veľkej Británii alebo EÚ jednostranne konať, aby sa zabránilo takýmto ťažkostiam.

Ak sa strany nedokážu dohodnúť na kolektívnom prístupe k riešeniu problémov, začatie článku sa považuje za poslednú možnosť.

12. február 2021 sa nesie v znamení správy proti hraničným kontrolám brexitu v súvislosti so severoírskym protokolom v prístave v severnom Írsku Lorne.  REUTERS / Clodagh Kilcoyne
Obrázok:
Kontroly uvalené na prístavy v Severnom Írsku neboli populárne

Čo sa stalo od konca prechodného obdobia brexitu?

Výrobky vstupujúce do Veľkého Írska z Veľkej Británie musia podliehať dovozným postupom EÚ v prístavoch.

Írska námorná hranica bola skutočne stanovená v snahe zablokovať fyzickú hranicu medzi Írskom a Severným Írskom.

To malo za následok meškanie a niekedy aj vzácne police v supermarketoch.

Klobásy sú na predaj v obchode Farm Farm Polhill neďaleko Sevanoxu 20/3/2020
Obrázok:
Britské párky boli v centre nedávnych kontroverzií

Lord Frost 21. júla povedal Snemovni lordov, že to má znížiť niektoré dane z výrobkov v obchodoch.

Povedal, že „viac ako 200 dodávateľov“ sa rozhodlo zastaviť predaj v Severnom Írsku a že „existujú problémy s drogami, domácimi zvieratami, migráciou živých zvierat, semenami, rastlinami a ďalšími“.

Čo Spojené kráľovstvo a EÚ neakceptujú?

Podľa protokolu budú po uplynutí niekoľkých „koncesných období“ určité výrobky zakázané, ak Spojené kráľovstvo a EÚ neprijmú nové regulačné normy.

V marci Spojené kráľovstvo jednostranne predĺžilo termín pre supermarketový tovar a balíky o ďalších šesť mesiacov – čo vyvolalo právne kroky zo strany EÚ.

Po dohode Európskej únie a Spojeného kráľovstva s presadzovaním 30. septembra sa obdobie ponuky chladených mäsových výrobkov – napríklad klobásy – predĺžilo na koniec júna.

Pre prístupnejší prehrávač videa použite prehliadač Chrome

Mnoho dodávateľov vo Veľkej Británii sa „rozhodlo zastaviť dodávky do Severného Írska“

V tomto stave nebude po tomto dátume dovolené v Severnom Írsku predávať studené mäso z Veľkej Británie, pretože nepochádza z EÚ – má svoje prísne normy v oblasti potravín.

READ  Hospodárstvo, migrácia, zbrane alebo zahraničná politika. Aký je Bidenov názor na kľúčové problémy?

21. júla Lord Frost uviedol, že plány Spojeného kráľovstva na zmenu protokolu budú zahŕňať „udržateľnosť“, zachovanie existujúcich ochranných lehôt a „zablokovanie existujúcich právnych krokov a konaní“.

„Ide o to, aby ľudia mohli vyjednávať a dať skutočný signál o dobrých úmysloch nájsť cestu vpred,“ uviedol.

Európska únia (EÚ) uviedla, že Spojené kráľovstvo môže dodržiavať svoje pravidlá pre zdravie zvierat a bezpečnosť potravín, aby eliminovalo dopyt po 80% súčasných írskych námorných colných kontrol.

Spojené kráľovstvo to však odmietlo s tým, že by to Spojenému kráľovstvu zväzovalo ruky v obchodných rokovaniach s inými krajinami.

Spojené kráľovstvo obvinilo EÚ z toho, že sa nezapojila do svojich vlastných programov, najmä z problémov, ktorým čelia ľudia v Severnom Írsku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close