Svet

Britskí ministri povedali Johnsonovi, aby odstúpil ako premiér

  • Vysokopostavení ministri údajne žiadajú Borisa Johnsona, aby odstúpil z funkcie premiéra.
  • Jeho minister financií a minister zdravotníctva v utorok odstúpili s tým, že nebudú tolerovať kultúru korupcie, ktorá Johnsona prenasledovala už niekoľko mesiacov.
  • V parlamentnom výbore a na skoršom stretnutí s poslancami v parlamente sa však zaviazal pokračovať v práci.

Britské médiá v stredu informovali, že vysokí ministri vyzývajú Borisa Johnsona, aby odstúpil z funkcie premiéra.

Delegácia čakala dve hodiny na jeho návrat z grilovania parlamentným výborom, len aby jej povedali, že jeho čas vypršal, informovali BBC, Sky News a ďalšie médiá bez uvedenia zdrojov.

Schopnosť 58-ročného lídra sa v utorok večer pošmykla, keď Rishi Sunak odstúpil z funkcie ministra financií a Sajid Javid odstúpil z funkcie ministra zdravotníctva.

Obaja uviedli, že už viac nemôžu tolerovať kultúru korupcie, ktorá Johnsona prenasledovala celé mesiace, vrátane porušenia blokovania na Downing Street.

V parlamentnom výbore a na skoršom stretnutí s poslancami v parlamente sa však zaviazal pokračovať v práci.

„Nebudem komentovať politické dianie,“ povedal panelu na otázku o paneli kabinetu.

„Budeme to riešiť s vládou krajiny.“

Dodal: „Potrebujeme stabilnú vládu, navzájom sa milovať ako konzervatívci, ujasniť si priority a to je to, čo musíme urobiť.“

Pozri | Najvyšší ministri vrátane Sunaka sa postavili proti skorumpovanému premiérovi Anglicka

Javid predtým vyzval ostatných ministrov, aby odstúpili, a povedal, že „problém začína na vrchole a verím, že sa to nezmení“.

„To znamená, že sú to ľudia na tejto pozícii – zodpovední ľudia – ktorí robia túto zmenu.“

Na konci jeho prejavu sa miestnosťou ozýval výkrik „Ahoj, Boris“. Väčšina konzervatívcov bola nápadne ticho, keď Johnson zaútočil na labouristickú opozíciu na otázky premiéra. Niektorí krútili hlavami.

‚preč‘

Sunak a Javid odišli len pár minút po tom, čo sa Johnson ospravedlnil za vymenovanie vysokého konzervatívca, ktorý minulý týždeň odstúpil zo svojho postu po obvinení z jazdy pod vplyvom alkoholu.

READ  Deti Japonska spôsobené vlnou tsunami spôsobené tragédiou - svet

Bývalý minister školstva Nadim Zahavi dostal okamžite finančné pokyny a súhlasil s ďalšou prácou.

„Do tejto práce nechodíte preto, aby ste mali ľahký život,“ povedal Zahavi pre Sky News.

Vysvetlenia sa naďalej menili po odstúpení zástupcu náčelníka Whipa Chrisa Finchera.

Vysvetľovač | Čo sa stane, ak Boris Johnson stratí návrh na vyslovenie nedôvery?

Downing Street poprel, že by vedel o predchádzajúcich obvineniach proti Fincherovi, keď prvýkrát vo februári vymenoval Johnsona.

Táto ochrana sa však zrútila v utorok po tom, čo Johnsonovi, bývalému najvyššiemu štátnemu úradníkovi, povedali o ďalšom incidente v roku 2019, ktorý sa týkal jeho spolupracovníka ako ministra zahraničných vecí.

Minister pre deti a rodiny Will Quince v stredu predčasne odstúpil z funkcie s tým, že pred obhajobou vlády v pondelok v rozhovoroch pre médiá bol nesprávne informovaný.

Poslanec konzervatívcov Andrew Bridgen, jeden z najzúrivejších kritikov Johnsona, uviedol, že aféra Pincher mnohých nechala na vážkach a že sa do konca mesiaca uskutočnili kroky na odstránenie Johnsona.

Ostatní vysokí ministri kabinetu, vrátane ministerky zahraničia Liz Trussovej a ministra obrany Bena Wallacea, Johnsona stále verejne podporujú.

Keď sa však výpovede hromadili, mnohí sa pýtali, ako dlho to bude trvať.

Predbežný prieskum Savanta ComRes v stredu ukázal, že tri pätiny voličov konzervatívcov uviedli, že Johnsonovi sa nepodarilo získať späť dôveru verejnosti, zatiaľ čo 72 percent voličov si myslí, že by mal odstúpiť.

„Miestne ťažkosti“

Johnson pred mesiacom prežil hlasovanie o nedôvere medzi konzervatívnymi poslancami, čo by za normálnych okolností znamenalo, že by nemohol byť napadnutý ďalší rok.

Vplyvný „výbor z roku 1922“ neministerských konzervatívcov sa však údajne snaží zmeniť pravidlá, keďže jeho výkonný výbor sa stretne neskôr v stredu.

Jacob Rees-Mogg, lojálny spojenec kabinetu a Johnsonov „minister pre vyhliadky na brexit“, odmietol rezignáciu ako „malé miestne problémy“.

READ  Trasa Austrália-Singapur bude otvorená 8. novembra

Ale najmä Sunakov odchod, uprostred politických rozdielov v súvislosti s krízou životných nákladov, ktorá otriasla Britániou, je pre Johnsona zlou správou.

Premiér, ktorého polícia pokutovala za takzvanú aféru „participácia“, čelí parlamentnému vyšetrovaniu, či odhalenia poslancom neboli falošné.

Bič obvinený z presadzovania straníckej disciplíny a štandardov bol mimo úradu – čo znamená ďalšiu vlnu obvinení zo sexuálneho zneužívania zo strany toryov v posledných mesiacoch, ktoré pripomínajú „šmejdy“, ktoré sužovali vládu Johna Majora v 90. rokoch.

Konzervatívny poslanec Neil Parish odstúpil v apríli po tom, ako ho v Dolnej snemovni prichytili, ako si na svojom mobilnom telefóne pozerá pornografiu.

To vyvolalo doplňujúce voľby na jeho predtým bezpečnom mieste, kde strana stratila historické víťazstvo s opozičnými liberálnymi demokratmi.

V ďalších doplňujúcich voľbách v severnom Anglicku v ten istý deň labouristi porazili hlavnú opozičnú Konzervatívnu stranu, čo viedlo k odsúdeniu jej konzervatívcov za sexuálne napadnutie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close