Ekonomika

Brusel iniciuje právne kroky pre porušenie autorských práv

Európska komisia v pondelok uviedla, že proti Grécku, Cypru a ďalším 21 krajinám EÚ sa možno postaviť pred súd za nedodržiavanie pravidiel EÚ v oblasti autorských práv, čo predstavuje míľnik vo vnútroštátnom práve.

Pravidlá autorských práv, ktoré boli prijaté pred dvoma rokmi, sú zamerané na zabezpečenie rovnakých podmienok medzi kreatívnym priemyslom bilióna eur v EÚ a online stránkami ako Google, ktorý vlastní abecedu, a Facebook.

Niektorí európski umelci a vysielatelia však stále nie sú spokojní, najmä s výkladom hlavného ustanovenia článku 17, ktorého cieľom je prinútiť spoločné stránky ako YouTube a Instagram, aby filtrovali obsah chránený autorskými právami.

Komisia uviedla, že krajinám zaslala formálne notifikačné listy ako prvú fázu opatrení na ich porušenie. Konečný termín pre pravidlá EÚ je 7. júna.

Ďalšími krajinami sú Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Litva, Luxembursko, Lotyšsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Slovensko, Španielsko a Švédsko.

Majú dva mesiace na to, aby odpovedali komisii alebo dostali varovanie, ktoré sa nazýva odôvodnené stanovisko. Ďalším krokom je odporučenie pred Najvyšším súdom EÚ v Luxemburgu. [Reuters]

READ  Ekonomická situácia Českej republiky prekonala situáciu Španielska a Portugalska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close