Svet

Brusel varuje Maďarsko pred dovozom a použitím ruskej vakcíny proti koronavírusom

Podľa Európskej komisie plány Maďarska na dovoz a možné použitie ruskej vakcíny Sputnik proti novému druhu koronavírusu vyvolávajú obavy o bezpečnosť a môžu tiež narušiť všeobecnú dôveru vo vakcíny. Informovala agentúra Reuters.

Ak by maďarská vláda začala testovať alebo vyrábať ruskú vakcínu, bol by to podľa Bruselu bezprecedentný prípad, vyplýva zo štvrtkového vyhlásenia Európskej komisie, internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság.

Nie je možné uviesť na trh v Európskej únii vakcínu, ktorá nie je povolená Európskou agentúrou pre lieky.

Maďarská vláda zatiaľ nereagovala na otázku agentúry Reuters, či má v úmysle uskutočniť proces autorizácie ruskej vakcíny na svoj vlastný účet alebo prostredníctvom procesov EÚ.

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó predtým vo štvrtok oznámil, že odborníci z maďarského štátneho laboratória by už mohli začať testovať ruskú vakcínu proti novému druhu koronavírusu. V tento deň jej desať vzoriek letelo z Ruska do Budapešti.

Maďarsko je podľa neho prvou európskou krajinou, ktorá dostala vzorky vakcíny. „Maďarskí odborníci majú vykonať analýzu vakcíny tak, aby (následne) bolo urobené odborne založené rozhodnutie o možnom použití ruskej vakcíny,“ dodal Szijjártó.

Šéf maďarskej diplomacie 13. novembra uviedol, že s ruskou stranou pokračujú rokovania o možnej výrobe tejto vakcíny v Maďarsku.

READ  V okamihu, keď sa Trump dozvedel o Bidenovej výhre? Novinári ho prichytili pri golfe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close