Ekonomika

Bude dôležité investovať peniaze z ozdravného balíka EÚ

Fórum GLOBSEC Bratislava Poprední predstavitelia krajín strednej Európy sa v prvý deň konferencie 2021 zúčastnili diskusie o ekonomickom obnove Európskej únie.

Rakúsky prezident Sebastian Kurz v diskusii uviedol, že zatiaľ čo balík obnovy vlády Govt-19 dohodnutý v roku 2020 je vynikajúcim nástrojom na obnovenie hospodárstva, je potrebné poznamenať, že nejde o trvalé opatrenie, ale o dôraz na štrukturálne reformy GLOBSEC Bratislava Forum 2021 15. júna.

Kurz by chcel viesť viac diskusií o tom, kam a ako investujeme prostriedky, a nie o tom, koľko investovať. Dôraz by sa mal klásť na zelenú zmenu a digitalizáciu, ktoré obidve tvoria 90 percent rakúskeho projektu.

Jeho slovenský zástupca Edward Heger ocenil návrh ozdravného balíka, ktorý vychádza z reforiem, ktoré prinášajú verejné prostriedky. Pochválil uvoľňovací mechanizmus pre záchranné fondy, ktorý závisí od dosiahnutia míľnikov stanovených jednotlivými krajinami.

„Je dôležité investovať bez toho, aby ste míňali peniaze,“ uviedol Heger.

Kurs súhlasil s tým, že štrukturálne reformy sú dôležité a že členské štáty EÚ by sa v tejto súvislosti nemali obávať dodatočnej regulácie.

Solidarita a hospodársky rozvoj

Podstatné je nielen zotavenie po infekcii, ale aj zásadné a štrukturálne zmeny čítaj viac

Skupina zdieľala víziu a význam jednoty EÚ. Hecker zdôraznil význam zahraničnej politiky a pomoci krajinám mimo EÚ a zdôraznil, že základom solidarity, verejných investícií a vysokých sociálnych štandardov je konkurencieschopnosť a hospodársky rast.

„Jednota je možná, iba ak je všetkých 27 členských štátov nezávislých a jednotných,“ uviedol Kurs.

Všetci členovia tímu sa zhodli, že solidarita a hospodársky rast idú ruka v ruke.

Zamerajte sa na očkovaciu kampaň

Podpredseda vlády Českej republiky Karel Howlik zdôraznil význam malých a stredných podnikov pre strednú Európu s vysvetlením, že jeho krajina stanovuje nové investičné priority v oblasti výskumu a vývoja a zverejňuje svoju inovačnú stratégiu.

READ  Slovensko začína s výrobou bimetánu

Dôraz sa kladie na to, aby sa človek stal inovatívnou krajinou s dlhodobým rastom. Na zníženie emisií je potrebná podpora EÚ, pretože odvetvie vykurovania a elektrickej energie sa vo veľkej miere spolieha na uhlie, čo predstavuje veľkú výzvu.

Najlepšou podporou pre naše hospodárstva v tejto chvíli je uskutočnenie silnej očkovacej kampane, ktorá poznačí konečnú porážku epidémie. Aj keď epidémia ťažko zasiahla všetky členské štáty a stratila životy a pracovné miesta, sme vo veľmi dobrej pozícii na zvládnutie budúcich vĺn, napredovanie a zlepšenie kvality života v Európe, “pokračoval Howlick.

„Nereštartujeme iba ekonomiku, ale aj komunitu,“ zdôraznil.

16. júna 2021 o 10:59 | Zostavené zamestnancami publika

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close