Ekonomika

Bude Maďarsko naďalej vydávať schengenské víza Rusom?

Česká republika, Litva, Lotyšsko, Estónsko a Slovensko oznámili, že po Putinovej čiastočnej mobilizácii už nebudú vydávať humanitárne schengenské víza ruským občanom opúšťajúcim Rusko. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó objasnil pre ruskú agentúru TASS postoj Maďarska k tejto otázke.

Podľa 24. HuMaďarsko bude naďalej vydávať schengenské víza ruským občanom na viacnásobné cesty do členských štátov. Péter Szijjártó schválil rozhodnutie vlády pre tlačovú agentúru TASS v rozhovore počas Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v New Yorku.

Sankcie EÚ proti Rusku „nezrazili Rusko na kolená“ ani ho nepriblížili k mieru, ale poškodili Európu, povedal v nedeľu v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas minister zahraničných vecí Peter Szijardo. , uviedla MTI.

Szijjártó v relácii Kossuth Rádió obvinil sankcie EÚ z „vysokej“ inflácie, obrovských účtov za energie a vysokých cien plynu a potravín, čo tlačí ekonomiku kontinentu do recesie. Poznamenal, že Brusel v prvom kole rokovaní o sankciách „sľúbil“, že represívne opatrenia vyčerpá Rusko a podporia úsilie o dosiahnutie mieru. „Je to totálne zlyhanie, pretože teraz je jasné, že tieto sankcie poškodzujú Európu viac ako Rusko a zároveň spôsobujú obrovské škody ekonomike EÚ,“ povedal.

Čítaj viacMedzinárodné letisko v Maďarsku zatvoria v októbri

Szijjártó povedal, že ceny plynu po zrušení sankcií začali rásť a niektorí európski politici a úradníci začali hovoriť o predĺžení sankcií na plyn. „Na trhu došlo k fixácii cien, čo spôsobilo rast cien plynu,“ dodal.

Povedal, že dohoda dosiahnutá s lídrami EÚ na stretnutí v New Yorku pred niekoľkými dňami o ôsmom súbore sankcií bola „pohyb zlým smerom“, ale trval na tom, že stretnutie neprinieslo ani len návrh. Záver

„Neuznáme žiadne rozhodnutie, ktoré poškodzuje národné záujmy Maďarska. Bezpečnosť našich dodávok energie je červená čiara. Akýkoľvek ústupok, ktorý ohrozuje naše dodávky energie, je pre nás neprijateľný,“ povedal. Szijjardo poznamenal, že o bezpečnosti dodávok energie v Maďarsku a rozšírení jadrovej elektrárne Baks diskutoval s ruským kolegom Sergejom Lavrovom na stretnutí na okraj Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v New Yorku.

READ  Živé správy: GCHQ hovorí, že záujmy Číny „nefungujú dobre“ s Ruskom

„Cením si dialóg, rokovania, ale zdá sa, že nie všetci zdieľajú tento názor,“ povedal s tým, že je jediným ministrom zahraničia EÚ, ktorý sa s Lavrovom stretol. Povedal, že je „nešťastné“, že Valné zhromaždenie OSN nedokázalo vytvoriť rozhovory alebo rokovania, ktoré by mohli ukončiť vojnu na Ukrajine. „Som veľmi sklamaný. Nerozumiem svojim západným kolegom, ktorí si myslia, že dialóg je zlý nápad. Myslím si, že ak zatvoríme komunikačné kanály, diplomatické kanály, vzdáme sa akejkoľvek nádeje na ukončenie tejto vojny.“ “ pridal.

Ruský Gazprom dodáva Maďarsku 5,8 milióna kubických metrov plynu denne, uviedol. Zásoby Maďarska teraz obsahujú dostatok plynu na pokrytie 41 percent ročnej spotreby, čo je viac ako 23 percent pre Európu ako celok.

Viktor Orbán Kötcse
Čítaj viacFrancúzsky europoslanec: Orbán je pripravený prijať Putinove rozkazy

Szijjardo uviedol, že práce na projekte Pax II by sa mohli „urýchliť“ de facto licenciou na výstavbu ďalších dvoch blokov v jadrovej elektrárni Pax s tým, že výstavba by sa mohla začať už na jeseň budúceho roka. Moduly budú dokončené do roku 2030.

V odpovedi na myšlienku, že USA profitujú zo sankčnej politiky EÚ, Szijjárto povedal: „Ekonomika USA bola vďaka týmto sankciám bezpochyby úspešná.“ Zatiaľ čo Európska únia skĺzne do recesie, ekonomika USA, podporovaná okrem iných faktorov dostupnými cenami energie, sa stáva konkurencieschopnejšou. „Neviem, kto bude schopný odtiahnuť orgány EÚ od tejto mimoriadne neúspešnej a pokryteckej politiky, ale jedno je isté, tieto sankcie poškodia Európu,“ povedal.

MMF Maďarsko prezradilo tajné rozhovory
Čítaj viacUniklo: MMF bol v Maďarsku, neboli zaznamenané žiadne tajné rozhovory s predstaviteľmi

Zdroj: 24.hu, MTI

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close