Ekonomika

Bude na Slovensku miliarda „gigafactory“ pre batérie? – Správy – Auto

InoBat pravdepodobne pre svoju linku využije aj halu, v ktorej spoločnosť Samsung kedysi vyrábala televízory.

Autor:

Slovenská republika začiatkom roka schválila podporu vo výške 5 miliónov eur pre spoločnosť InoBat Auto, ktorá sa rozhodla postaviť svoju továreň na batérie pre elektromobily v obci Voderady pri Trnave. Na začiatku chce zamestnať asi 150 ľudí. Plánuje investovať viac ako miliardu eur do dvoch fáz – a pravdepodobne aj do dvoch lokalít – a do roku 2024 chce vyrobiť takmer štvrť milióna batérií.

Pilotné vlastné batérie pre elektromobily by mali opustiť továreň vo Voderadoch budúci rok. Zároveň so zahájením výroby začne aj fázu získavania finančných prostriedkov na druhú fázu.

A je to viac ako ambiciózne – výsledkom má byť továreň na výrobu batériových článkov InoBat Auto Gigafactory s kapacitou jednej miliardy. Pri Trnave už pravdepodobne nebude stáť, viac sa hovorí o východnom Slovensku, kde by sa mohlo zamestnať až 1 500 ľudí.

Pilotný projekt továrne na výrobu autobatérií vo Voderadoch už prechádza procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. Zámer postaviť pilotnú výrobnú linku pre lítium-iónové batérie s vedecko-výskumným centrom za 100 miliónov eur by mal priniesť prácu viac ako 150 ľuďom pri plnom využití výrobných kapacít.

InoBat Auto už zverejnil meno generálneho riaditeľa spoločnosti, Faysal Sohail. Má viac ako 30 rokov pracovných skúseností v Silicon Valley a naďalej si bude udržiavať svoju súčasnú pozíciu v spoločnosti Wildcat Discovery Technologies, americkom partnerovi, ktorý je strategickým partnerom spoločnosti InoBat Auto.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

READ  Víťazi zahraničnej mediálnej súťaže preberajú ocenenia v kazašskej metropole

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close