Ekonomika

Bulharské voľby určujú expanziu na západnom Balkáne – EURACTIV.com

Capitals vám prinášajú najnovšie správy z celej Európy prostredníctvom podzemnej správy siete EURACTIV Media Network. Môžete sa prihlásiť na odber noviniek Tu.

Než začnete čítať dnešnú Capital Edition, pokojne si pozrite rozhovor Borel Európskej únie, ktorý napísala Alexandra Brsozowski, hovorí, že Európa sa musí stať poskytovateľom bezpečnosti.


Ideme na čistú nulu, ale čo to v skutočnosti znamená?
Equinor ide vpred s jasnou víziou – hrať kľúčovú úlohu v transformácii energie a stať sa spoločnosťou s čistou nulou do roku 2050 a zároveň pomáhať poskytovať svetu energiu, ktorú potrebuje. Prečítajte si ako >>


Európske správy, ktoré by ste si mali prečítať. Vitajte Capitals Od EURACTIV.


V dnešných správach z hlavných miest:

Tirana Sofia | Skopje

Holandský premiér Mark Rutte počas návštevy regiónu povedal, že výsledky nadchádzajúcich všeobecných volieb v Bulharsku ovplyvnia tempo prístupu EÚ do Albánska a severného Macedónska. Čítaj viac.

///

Berlín

Merkelová tlačí na Lukašenka v telefonáte s Putinom. Odchádzajúca prezidentka Angela Merkelová v telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom diskutovala o situácii na poľsko-bieloruskej hranici a snažila sa uplatniť Putinov vplyv na bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Čítaj viac.

///

Viedeň

,Minister zdravotníctva mimoriadne rokoval o šírení prípadov COVID-19. Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein sa v stredu večer mimoriadne stretol s guvernérmi Horného Rakúska a Salzburgu a odporučil zablokovať tých, ktorí neboli očkovaní, aby sa zabránilo nárastu počtu nových prípadov. Čítaj viac.

///

Paríž

Francúzsko sprísnilo vládne testy, pretože epidémia sa zhoršuje. Hovorca vlády Gabriel Attal na stredajšej tlačovej konferencii povedal, že testy preukazov COVID-19 budú v najbližších týždňoch sprísnené. Čítaj viac.


Anglicko a Írsko

Dublin

Článok 16 nevedie k lepšej dohode, varadkar varuje Johnsona. Írsky vicepremiér Leo Varadkar varoval britského premiéra Borisa Johnsona, že spustenie článku 16 o pozastavení protokolu Severného Írska by nezlepšilo situáciu a neohrozilo dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Čítaj viac.


Severské štáty a Pobaltie

Tallinn Helsinki

Estónsko: Európska únia a NATO čelia najhoršej kríze za posledných 30 rokov. Pokiaľ ide o situáciu vnútorne vysídlených osôb na bielorusko-poľskej hranici a jej dôsledky, estónsky minister obrany Cole Lanet uviedol, že sa jej nevyrovná nič, čomu EÚ a NATO čelili za posledných 30 rokov. Čítaj viac.

///

READ  EÚ sľubuje, že bude podporovať parížsku klimatickú ambíciu uprostred obáv vedcov

Štokholm

Premiér Lofven odstúpil, čím otvoril cestu prvej premiérke. Švédsky premiér Stephen Lofven, ktorý je vo funkcii od roku 2014, odovzdal v stredu popoludní predsedovi parlamentu svoj rezignačný list, čím otvoril cestu ministerke financií Magdalene Andersonovej. Čítaj viac.


južná Európa

Rím

Talianski ľudia vo veku 40 až 60 rokov majú nárok na posilňovanie od decembra. Tretia dávka COVID-19 bude k dispozícii osobám vo veku 40-60 rokov od 1. decembra, oznámil v stredu minister zdravotníctva Roberto Speranza. To znamená, že ďalších 15 miliónov ľudí bude mať nárok na posilňovacie programy. Čítaj viac.

///

Madrid

Španielsko zverejnilo podrobnosti o pláne EÚ využiť fondy novej generácie Španielsko v stredu (10. novembra) zverejnilo podrobnosti o svojom „akčnom pláne“ na implementáciu projektov financovaných z prostriedkov EÚ, uviedol partner EURACTIV EFE. Čítaj viac.

///

Lisabon

Portugalská zdravotná komisia uvádza, že 86 % populácie je plne zaočkovaných. Národná zdravotnícka komisia (DGS) v stredu (10. novembra) oznámila, že 86 % portugalskej populácie bolo plne zaočkovaných proti COVID-19 a 87 % bolo zaočkovaných aspoň jednou dávkou. Čítaj viac.

///

Nikózia

Cyprus sa snaží pozastaviť žiadosti o azyl. Nikózia v stredu uviedla, že sa snaží pozastaviť žiadosti o azyl, aby sa vysporiadala s prílevom nelegálnych prisťahovalcov vstupujúcich na ostrov vo východnom Stredozemnom mori, pričom z toho obvinila Turecko. Čítaj viac.


Vizagrad

PRAHA

Český premiér Bobiz už tretíkrát stráca imunitu. Pražská prokuratúra vyzvala novozvolený český parlament, aby zrušil parlamentnú výnimku pre odchádzajúceho premiéra Andrzeja Babiša. Keďže väčšinu nového parlamentu v súčasnosti tvoria opozičné strany, ktoré Bobbyho kritizujú, očakáva sa, že túto požiadavku bez zbytočného odkladu schvália. Čítaj viac.

///

Budapešť

Opozičný poslanec: Nedovoľte Maďarsku kradnúť peniaze daňových poplatníkov EÚ. Nezávislý starosta Márki-Zay Péter, ktorý v budúcoročných voľbách kandiduje ako spoločný opozičný kandidát proti maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, vyzval Európsku úniu, aby si dala pozor, aby Maďarsku nedávala príliš veľa peňazí. Čítaj viac.

///

Varšava

Predseda Rady EÚ navštívil Varšavu Bielorusko – Predseda Európskej rady Charles Michel Varšava prišiel, keďže napätie pozdĺž poľských hraníc pokračuje. „Prišiel som do Poľska, pretože som chcel vyjadriť solidaritu EÚ s Poľskom. Túto krízu berieme vážne.

READ  Litva sa obracia proti čínskej okupácii

///

Bratislava

Slovenský minister Sulík: Nechcem, aby Maďarsko malo podiely v dôležitej vládnej agentúre. Potom Ministerstvo hospodárstva SR zastavilo predaj menšinového podielu v Stredoslovenskej energetike maďarskej štátnej energetickej spoločnosti MVM (SSE) s tým, že ministrovi Richardovi Sulíkovi (SaS / ECR) sa nepáči, že Maďarsko výrazne finančne investuje na Slovensku. Čítaj viac.


Správy z Balkánu

Sofia

Bulharsko žiada ostatné krajiny EÚ o ventilátory a lôžka na JIS. Realizuje Bulharsko Mechanizmus civilnej obrany EÚ v dôsledku zložitej situácie COVID-19 v krajine. Hovorca komisie uviedol, že úradníci prostredníctvom mechanizmu požadovali značné množstvo rôznych zdravotníckych potrieb, vrátane ventilátorov, dozoru nad pacientmi, lôžok na JIS a kyslíkových masiek. Čítaj viac.

///

Bukurešť

Rumunskí socialisti vyzývajú na opätovné prerokovanie národného plánu obnovy s EÚ. Dočasná vláda Rumunska prijala prvé dokumenty potrebné na implementáciu programu obnovy a recesie. Napriek tomu chcú socialisti, ktorí pravdepodobne vstúpia do vlády čoskoro budúci týždeň, opätovne prerokovať plán s EÚ. Čítaj viac.

///

Záhreb

V Chorvátsku zatkli bývalého ministra financií EÚ Zatknutie Gabrijela Žalaca, člena predsedníctva Chorvátskej demokratickej únie (HDZ-EPP) a bývalého ministra financií EÚ, vyvolalo vlnu opozičnej kritiky súdnictva a jeho naliehania, že „medzi Sanderom a Blenkovičovým HDZ nie je žiadny rozdiel. . „Čítaj viac.

///

Belehrad

Climate Action Network udeľuje ocenenie Fossil of the Day Spojeným štátom, Austrálii a Srbsku. Climate Action Network (CAN) sa umiestnila na treťom mieste v srbskom ocenení Deň fosílií kvôli svojim hlavným znečisťujúcim látkam. Čítaj viac.

///

Sarajevo

Novinár Tanzuk informoval o popieraní genocídy v Srebrenici. Počas rozhovoru s predsedom tripartitného predsedníctva BiH Željkom Komšićom bol Marko Ivas, novinár srbskej tlačovej agentúry Tanjug, obvinený z popierania genocídy v Srebrenici. Čítaj viac.

///

Skopje

Centrálna banka Severného Macedónska nezmenila najnižšie úrokové sadzby v histórii. The Národná banka sa rozhodla ponechať svoju sadzbu nezmenenú na historickom minime 1,25 %. V dôsledku toho bola menová politika uvoľnená, čo prispelo k úverovej kríze v ekonomike. Pri absencii dopytových tlakov sa mierny rast inflácie prehodnotil ako dočasný.

Podľa posledných makroekonomických ukazovateľov vzrástol HDP v prvom polroku o 5,2 %. Ekonomické oživenie bude v tomto a budúcom roku pokračovať tempom rastu 3,9 %. (Treljko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

READ  Ekonomické fórum v Delfách sa dnes začína v Aténach

Podgorica

Spojené štáty americké sú znepokojené korupciou v Čiernej Hore. Námestník ministra zahraničných vecí USA Gabriel Escobar po stretnutí s čiernohorským prezidentom na Twitteri napísal, že Escobar „vyvolal obavy USA z korupcie zakorenenej v krajine a povzbudil Čiernu Horu, aby naďalej zohrávala konštruktívnu úlohu pri riešení regionálnych výziev“. Milo Đukanović.

Ukanović poďakoval Escobarovi za jeho oddanosť Čiernej Hore a regiónu po stretnutí. V rovnakom čase, Escobar uviedol, že účelom jeho návštevy bolo ďalšie prehĺbenie partnerstva a spojenectva medzi Spojenými štátmi a Čiernou Horou. (Treljko Trkanjec | EURACTIV.hr)


Agenda:

  • ja: Ministri obchodu EÚ sa stretávajú s Catherine, matkou obchodného zástupcu USA, aby prediskutovali obchod medzi EÚ a USA a stav obchodných dohôd EÚ. / Európska komisia zverejňuje najnovšie ekonomické prognózy.
  • Nemecko: Minister financií Olaf Scholes usporiadal tlačovú konferenciu o prognózach daňových príjmov.
  • Francúzsko: 1918 Prímerie / Paríž Macron Prezident Macron sa zúčastňuje na oficiálnom ceremoniáli pri príležitosti 103. výročia roku 2021, na ktorom sa zúčastňujú predseda Európskej rady Charles Michel a veľvyslanec EÚ Joseph Borel.
  • Poľsko: Keďže krajina oslavuje 103. výročie nezávislosti, plánujú sa pochody krajnej pravice.
  • Maďarsko: Súdny komisár Didier Reinders pricestoval do Budapešti na stretnutie s ministerkou spravodlivosti Judith Vargovou / Maďarský premiér Viktor Orbán navštívil Ankaru, stretol sa s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.
  • Grécko: Komisár pre životné prostredie Virginius Cincinnatius cestuje do Atén, kde sa stretáva s premiérom Griagosom Mitsotakisom a ministrami.
  • Bulharsko: Ministerstvo zahraničných vecí poskytne informácie o konaní volieb v zahraničí. Bulhari budú 14. novembra voliť vo voľbách prezidenta a parlamentu 2 v 1.
  • Slovinsko: Konferencia EÚ o prevencii sexuálneho zneužívania detí v Brde.
  • Chorvátsko: Premiér Andrzej Blenkovič prijíma šejka Abdullatifa bin Abdullajisa bin Abdulrahmana al-Sheikha, saudského ministra pre islamské záležitosti, Dawu a poradenstvo. Saudskoarabský predstaviteľ sa má stretnúť aj s predsedom chorvátskeho parlamentu Gordonom Jandrokovičom.
  • Severné Macedónsko: Zákonodarcovia hlasovali o vyslovení nedôvery ľavicovej vláde

***

[Edited by Alexandra Brzozowski, Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Benjamin Fox, Zoran Radosavljevic, Alice Taylor]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close