Svet

Bývalý kenský atlét Raila Odinga bol vyhlásený za ďalšieho prezidentského kandidáta

# V iných krajinách : Politicky skúsená Keňa Raila Odinga oznámila svoju kandidatúru na prezidentské voľby v roku 2022 počas piatkového prejavu na najväčšom kenskom štadióne.

Všetkým je známy ako „Baba“ („otec“ v kiswahilčine), teraz má 76 rokov a celé desaťročia protestoval, kým sa v roku 2018 priblížil k moci – na veľké prekvapenie všetkých.

Budúci rok v auguste bude po svojich pokusoch z rokov 1997, 2007, 2013 a 2017 piatykrát kandidovať na prezidenta, keď ho zakaždým vyhlásili za porazeného a dopustil sa podvodu.

„Dňa 10. decembra 2021 ja, Raila Amolo Odinga (…) súhlasím s tým, že budem kandidovať v prezidentských voľbách 9. augusta 2022,“ oznámil na štadióne Kasarani v Nairobi. Koncerty, modlitby a príhovory na jeho slávu.

>>> Prečítajte si viac: Africká únia: Odinga vymenovaný za vysokého predstaviteľa pre rozvoj infraštruktúry

V modrej košeli s označením „R“ s mandarínkovým golierom a klobúkom bol muž, ktorý dlho poznal väzenie, stiahnutý z kurzu „bojovníka za demokraciu“, čím sa jeho program „desať bodov programu pre ľudí“ zredukoval najmä na sociálne zabezpečenie, mládež a izolované oblasti krajiny.

Jeho kandidatúra, formalizovaná na zjazde jeho novej strany Asimio la Umoja („Hľadanie jednoty“), ukončuje mesiace napätia a otvára novú kapitolu pre kľúčovú postavu kenskej politiky, ktorá bola predsedom vlády v rokoch 2008 až 2013. . .

Dynastie a „bohatstvo“

Začiatkom roka 2018, po rušných a násilných voľbách v roku 2017, kandidoval proti odchádzajúcemu prezidentovi Uhuru Kenyattovi, ktorý sa s ním spojil počas populárneho podávania rúk známeho ako Odinga „handshake“.

Odvtedy sú dedičia dvoch veľkých kenských politických dynastií, vrátane programu ústavnej reformy „Iniciatíva budovania mostov“ (PPI), považovaní za protiústavné a teraz sú v stave limbu.

>>> Prečítajte si viac: Dramatická dráma v Keni: Raila Odinga odstúpil z prezidentských volieb

READ  Archeológovia našli hlavy gréckych bohov na mieste v Turecku; Pozri fotky | Svet

Prezidentské voľby v roku 2022 sľubujú, že budú najnebezpečnejšie v Keni, navyše poznačené hrozbou povolebného násilia v rokoch 2007-2008, ktoré zabilo viac ako 1 100 ľudí a státisíce vysídlilo.

Uhuru Kenyatta, zvolený v roku 2013, dokončuje svoje druhé funkčné obdobie. Ústava mu nedovoľuje znovu kandidovať.

Viceprezident William Rutto, ktorému Kenyatta v roku 2022 prisľúbil podporu Prezidentskej jubilejnej strany, bol postupne odsúvaný na vedľajšiu koľaj.

„hladká rovnováha“

Mladý a atraktívny vodca etnickej skupiny Kalenjin podstúpil v posledných rokoch tvrdohlavú prácu v teréne a chcel byť reprezentatívnym „zdrojom“ bežnej populácie tvárou v tvár dynastiám, ktoré simulovali Kenyatta a Odinga. Svoju kandidatúru už ohlásil.

Od získania nezávislosti v roku 1963 vládli Keni iba vodcovia dvoch hlavných skupín v Keni, Kikuyu a Kalenjin. Odingovo predsedníctvo v Luo znamená zlom v kenskej politickej histórii.

Kenyatta, ktorý patrí ku Kikuyu, oficiálne neoznámil svoju podporu Railovi Odingovi, ale opakovane trval na tom, že budúci prezident „nie je Kikuyu alebo Kalenjin“.

>>> Prečítajte si viac: Keňa: Kenyatta a Odinga vyzvali na pokojné voľby 26. októbra

Hoci vládnuca Jubilejná strana nezaujala stanovisko, jej mocný generálny tajomník Rafael Tuju a niekoľko vládnych ťažkých váh a guvernérov boli v piatok na pôde Kasarani.

Pred pár dňami oznámila svoju podporu Odingovi federácia Mount Kenya, jedna z najvplyvnejších kikujských lobby.

„Momentálne má veľkú podporu establišmentu a je to zrejmé,“ hovorí politologička Nerima Wako-Ojiva.

V krajine poznačenej politickou podporou však teraz musí presvedčiť svojich dlhoročných voličov aj všetkých ostatných, že bude slúžiť ich záujmom. „Bude to krehká rovnováha a jedna z týchto dvoch skupín nevyhnutne zlyhá,“ povedala Nerima Wako-Ojiva.

V piatok Odinga prosil za jednotu. „Nekandidujem za prezidenta, aby som niekomu oponoval, ale aby som navrhol lepšiu politiku,“ povedal: „Som v pretekoch o formovanie nedeliteľného národa.“

READ  Šestnásť nigérijských vojakov bolo zabitých v zálohe na západe krajiny

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close