Technológie

Bývalý premiér Fico kritizuje správu Komisie o právnom štáte na Slovensku – EURACTIV.com

Bývalý trojnásobný premiér Robert Fico v stredu označil správu Európskej komisie o právnom štáte o Slovensku za „nepravdivú“.

Figo oznámil, že o tom poslal list predsedníčke Európskej komisie Ursule van der Leyenovej.

“Po prečítaní správy EK o právnom štáte na Slovensku by mal mať každý pocit, že na Slovensku je všetko v súlade s medzinárodnými štandardmi. Toto vyhlásenie však musím odmietnuť ako nedôvodné a nepravdivé,“ povedal.

„Nechcem sa sťažovať, ale ako líder silnej opozičnej parlamentnej strany som už štvrtýkrát obvinený, vo všetkých prípadoch len za politickú prácu,“ vysvetľuje Figo v liste. Upozorňuje, že ak si chce komisia zachovať akúkoľvek mieru dôveryhodnosti, musí riešiť „naozaj kritickú situáciu na Slovensku“.

Národný kriminalista Fico a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák ho v apríli obvinili zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z ohrozovania obchodného, ​​bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Podľa obžaloby organizovaná skupina údajne podporovaná Ficom využívala policajtov na sledovanie Smarových politických oponentov. Hoci Národná rada nesúhlasila s jeho stíhaním, vyšetrovanie pokračuje, keďže je stále poslancom.

Súčasná koaličná vláda Eduarda Hegera považuje proces za nezávislý a tvrdí, že vyšetrovatelia majú „konečne“ rozviazané ruky.

Minulý týždeň Brusel zverejnil správu o právnom štáte v celej EÚ. Pre Slovensko bolo oznámených šesť odporúčaní týkajúcich sa predkladania návrhov na reguláciu lobingu, posilnenia legislatívy o konflikte záujmov a majetkových priznaní a zlepšenia koordinácie medzi orgánmi činnými v trestnom konaní.

Figo v apríli poslal členom Európskej rady list, v ktorom ich vyzval, aby „venovali pozornosť tomu, čo sa deje na Slovensku“, v reakcii na zadržanie „prominentných slovenských právnikov Roberta Kaliňáka a Mareka Báru“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close