Zábava

Bývalý premiér Slovenska čelí trestnému stíhaniu

Bratislava – Bývalý slovenský premiér Robert Figo čelí spolu s bývalým ministrom vnútra obvineniu z trestného činu, informovala v stredu polícia.

Ďalšie podrobnosti polícia nezverejnila. Obaja muži sú obvinení zo založenia zločineckej skupiny, uviedol ich právnik David Lindner.

Fico akúkoľvek vinu poprel.

„Toto je jasná politická vendeta,“ povedal Figo a dodal, že prípad proti nemu a jeho bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi bol navrhnutý tak, aby „rozpustil politickú opozíciu“.

Figo je v súčasnosti poslancom za svoju ľavicovú opozičnú stranu Smer-sociálna demokracia. Polícia ešte musí požiadať parlament, aby upustil od bezpečnosti a umožnil jeho zadržanie.

Kaliňák v súčasnosti pôsobí ako advokát.

Premiér Eduard Heger vyjadril nádej, že rozhodnutie obviniť Figa a Kaliňáka bude podporené dôkazmi. Povedal, že išlo o autonómne rozhodnutie strážcov zákona.

Súčasná štvorkoaličná vláda urobila z boja proti korupcii kľúčovú politickú otázku. Od prevzatia moci po všeobecných voľbách v roku 2020 bolo niekoľko vyšších úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov obvinených z korupcie a iných trestných činov.

Reklama

Figo, považovaný za populistického politika, bol premiérom v rokoch 2006-2010 a opäť v rokoch 2012-2018.

Rezignoval po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej z roku 2018.

Guciak vyšetroval korupciu vo vláde, keď ho zabili. Vraždy vyvolali v Československu rozsiahle pouličné protesty, aké neboli od nežnej revolúcie v roku 1989, a politickú krízu, ktorá viedla k pádu vlády.

Copyright 2022 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah nesmie byť publikovaný, vysielaný, prepisovaný alebo redistribuovaný bez povolenia.

READ  Kanada zvíťazila nad Talianskom a skončila na 4. mieste

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close