Veda

Bývalý terapeut Google zdieľa 5 typov perfekcionistov – a prečo sú takí úspešní

Perfekcionisti nie sú vyrovnaní ľudia, a to je v poriadku.

Ako psychoterapeut som pracoval s mnohými perfekcionistami, ktorí sa označili ako perfekcionisti, všetci to boli bystrí, ambiciózni a pracovití ľudia, ktorí nevysvetliteľne cítili, že s nimi niečo nie je v poriadku.

Ale keď som skúmal ich príbehy, ako aj perfekcionizmus, dospel som k šokujúcemu poznaniu: Perfekcionizmus nie je patológia a zaobchádzanie s ním ako s jedným spôsobuje, že nespočetné množstvo ľudí – väčšinou žien – zbytočne trpí.

Aký ste perfekcionista?

Na základe mojej klinickej práce som identifikoval päť typov perfekcionistov. Pri čítaní profilov majte na pamäti, že perfekcionizmus je plynulá a kontextovo závislá konštrukcia.

Môžete byť napríklad chaotický perfekcionista, pokiaľ ide o randenie, a intenzívny perfekcionista v práci. Pochopenie vášho profilu vám pomôže oceniť a zvládnuť vaše jedinečné tendencie.

1. Intenzívny perfekcionista

Intenzívni perfekcionisti sa inštinktívne riadia a majú ostrú pozornosť, pokiaľ ide o dosiahnutie svojich cieľov. Ak ich štandardy nekontrolujú, môžu ísť od vysokých až po nemožné a môžu byť trestaní voči ostatným a sebe za nesplnenie ich štandardov.

2. Klasický perfekcionista

Klasickí perfekcionisti sú vysoko spoľahliví, dôslední a orientovaní na detaily a dodávajú svojmu prostrediu stabilitu. Ponechaní nekontrolovaní, ťažko sa prispôsobujú zmenám v spontánnosti alebo rutine a môžu mať problém nadviazať zmysluplné vzťahy.

3. Parížsky perfekcionista

Parížski perfekcionisti rozumejú sile medziľudských vzťahov a majú silnú schopnosť empatie. Ak ich túžba spojiť sa s ostatnými nekontroluje, môže metastázovať do toxických ľudí, čo poteší.

4. Vyhýbavý perfekcionista

Perfekcionisti prokrastinátori vynikajú v príprave, dokážu vidieť príležitosti z 360-stupňovej perspektívy a majú dobrú kontrolu nad impulzmi. Ak ich počiatočné opatrenia nekontrolujú, dosahujú bod klesajúcich výnosov, čo vedie k nerozhodnosti a nečinnosti.

5. Neporiadni perfekcionisti

Neporiadni perfekcionisti sa bez námahy prenesú cez úzkosť z nových začiatkov, sú superstar generátormi nápadov, bez námahy sa prispôsobujú a sú prirodzene nadšení. Nekontrolované, snažia sa zostať sústredené na svoje ciele a nakoniec rozložia svoju energiu príliš slabo na to, aby dodržali svoje záväzky.

Aký je váš profil perfekcionistu?

Ak si nie ste istí, ktorý profil je pre vás najvhodnejší, urobte si kvíz tu,

Je dôležité pochopiť, že keď ľudia hovoria: „Som perfekcionista,“ nehovoria tým, že očakávajú od seba, iných, počasia alebo dokonca všetkých udalostí v živote, že budú dokonalé. Dúfajme

Perfekcionisti sú silní, inteligentní ľudia, ktorí uznávajú, že nie všetko môže vždy perfektne fungovať. Niekedy majú problém pochopiť, prečo sa cítia tak nútení vynakladať nekonečné úsilie, alebo prečo si nemôžu užívať pohodlie „ako normálny človek“.

Perfekcionizmus je sila a ako každá sila sa dá použiť konštruktívne. Ak sa spoznáte vo vyššie uvedenom profile perfekcionistu, zvážte preskúmanie svojho perfekcionizmu. Možno vás prekvapí, akú veľkú silu máte.

Uprostred tohto skúmania zvážte aj túto myšlienku: Nič ti nie je.

Katherine Morgan Schaeffler Je psychoterapeut, spisovateľ a rečník. Predtým bola terapeutkou na mieste v spoločnosti Google. Získal tituly a trénoval na Kalifornskej univerzite, Berkeley a Kolumbijskej univerzite s postgraduálnou certifikáciou od Asociácie pre spiritualitu a psychoterapiu v New Yorku. Jeho prvá kniha, „Príručka perfekcionistu k strate kontroly“ je teraz vonku.

Nenechajte si ujsť:

READ  Miera infekcie COVID-19 v niektorých oblastiach s klastrami klesá, ukazujú štátne údaje

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close