najnovšie správy

Čaputová: Situácia domova dôchodcov v Pezinku sa nesmie opakovať

Podľa Caputovej je vírus neviditeľný a môže neočakávane zasiahnuť, ale ľudia hovoria, že dokážu odolať maximálnej zodpovednosti.

Situácia domova sociálnych služieb (DSS) a zariadení pre seniorov na Hrnčiarskej ulici v Pezinku, kde niekoľko klientov a pracovníkov COVID-19 bolo v posledných dňoch pozitívnych testov a choroba nepodľahla trom ľuďom, by nemala byť množiť v akomkoľvek dome pre starých. Prezident Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vyhlásila, že je preto potrebné urobiť všetko, čo je v našich silách.

„Správa o obetiach sociálneho zariadenia pre starších ľudí bola pre mňa veľkým úspechom. Nielen preto, že žijem sám v Pezinku a moja babička žila v tomto zariadení nejaký čas, ale najmä preto, že obete sú medzi nami najzraniteľnejšie a tí, ktorí sa o nich starajú v nepríjemná situácia a sú tiež infikované, “uviedol prezident na sociálnej sieti. Vyjadril tiež sústrasť pozostalým.

Podľa Caputovej je vírus neviditeľný a môže neočakávane zasiahnuť, ale ľudia tvrdia, že mu možno predchádzať s maximálnou zodpovednosťou, starostlivosťou a disciplínou. „Pretože každé porušenie alebo porušenie jeho povinností môže mať fatálne následky,“ uviedla hlava štátu.

Ochranné pásmo

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v stredu 15. apríla informoval, že všetci zákazníci a personál s výnimkou jednej osoby v PN boli testovaní na DSS v Pezinku.

„Deväť zo 62 zamestnancov doteraz testovalo pozitívne,“ uviedol a poznamenal, že všetky výsledky zatiaľ neboli známe. Zamestnanci, ktorí testovali pozitívnu izoláciu domova. Z celkového počtu 93 zákazníkov bolo 55 pozitívnych, 32 negatívnych a šesť vzoriek stále čaká. Bolo hospitalizovaných 17 klientov.

DSS Pezinok na Hrnčiarskej ulici je v karanténe od soboty 11. apríla a okolo domu je ochranné pásmo. Minister vyzval zamestnancov týchto zariadení, aby nevstúpili do služby, aby oznámili svoje podozrenia a podstúpili testy, ak existuje podozrenie na COVID-19.

Nová pandémia koronavírusov sa rozšírila z Wu-chanu do Číny. Doteraz bolo na Slovensku nakazených 863 ľudí.

Koronavírus zodpovedný za COVID-19 je nový kmeň vírusu a ochorenie je kvapôčková infekcia. Odhadovaná doba inkubácie ochorenia je 2 až 14 dní, ale môže byť dlhšia. Každý deň, ONLINE, sledujeme najnovší vývoj doma aj vo svete.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás.
Vďaka vám tiež existujú bezplatné médiá a nezávislá žurnalistika.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close