Hlavné správy

Časť zvrhnutej slovenskej vlády sa snaží vytvoriť novú väčšinu – EURACTIV.com

Niektorí členovia nedávno odvolaného kabinetu premiéra Eduarda Hegera chcú s Hegerom vytvoriť novú väčšinu, no bez kontroverzného ministra financií Igora Matoviča či ministra vnútra Romana Mikulka väčšina komentátorov verí, že sa to nepodarí.

Medzi podporovateľov navrhovaného zostavenia patrí časť Hegerovej strany OĽaNO a niektorí poslanci bývalého koaličného partnera Sloboda a solidarita (SaS). Do navrhovanej koalície vstúpi minister životného prostredia Ján Budaj a jeho platforma, ktorá bola súčasťou OĽaNO, no po vyslovení nedôvery odišla.

Nájsť väčšinu na podporu tejto vlády však bude zložité, keďže Matovič z OĽaNO sa zatiaľ nevyjadril, či takúto formáciu podporuje.

Postavenie druhej najsilnejšej strany v Národnej rade Borisa Kollera a jeho strany Naam Kemkem zatiaľ nie je známe, hoci Koller v zásade nie je proti.

Prezidentka Zuzana Čaputová dala koalícii na nájdenie novej väčšiny čas do konca januára. Potom Národná rada povolí predčasné voľby, ktoré chcú Čaputová a opoziční lídri Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas) uskutočniť do konca júna budúceho roka.

Pellegrini zároveň hovorí o návrate do premiérskeho kresla a napriek rastúcemu napätiu medzi oboma nevylúčil vytvorenie koalície so svojou bývalou stranou Smar-SD pod vedením Figa.

Fico cez víkend povedal, že akúkoľvek vojenskú pomoc Ukrajine zablokuje a humanitárnu pomoc podporí len vtedy, ak bude jeho strana vo vláde.

Kým Figo je proti sankciám voči Rusku, Pellegrini zostáva v takýchto otázkach nejednoznačný.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Skupiny kvalifikačných kôl 2021/22 U17 | Do 17 rokov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close