Veda

CDC pri nehode príde o hlavného špecialistu na infekčné choroby šerifa Zakiho

Ako informoval New York Times, šéf CDC zdvihol telefón, aby informoval vládu a predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní a poznamenal, že „ak Zaki povie, že je to antrax, zavolám a poviem, že je to antrax.“

Zaki a jeho detektívi chorôb z CDC boli dobre známi ľudia, ktorí hľadali odpovede na nové prepuknutie choroby. Medzi kolegami bol známy svojimi rozsiahlymi lekárskymi znalosťami, vynikajúcimi analytickými a vyšetrovacími schopnosťami a vytrvalosťou.

Chris Paddock, dlhoročný priateľ a kolega patológ CDC infekčných chorôb, nahrádza vytrvalosť vytrvalosťou. Povedal, že táto vlastnosť inšpirovala Zakiho, aby pokračoval tam, kde by ostatní hádzali ruky.

„Vždy som s ním žartoval, že by z neho bol skvelý predajca ojazdených áut, ktorý by prinútil iných ľudí robiť to, čo oni nutne nechceli,“ povedal Paddock.

Dr. Sherif Zaki (65), svetovo uznávaný špecialista na patológiu infekčných chorôb, zomrel 21. novembra po kolapse doma. Uskutočnil sa malý súkromný pohreb, pričom verejný pamätník sa plánuje na neskorší dátum.

Medzi preživšími sú manželka Nadia, deti Yasmin a Sammy, dvaja súrodenci a niekoľko neterí a synovcov.

Zaki bol rezidentom ortopedickej medicíny na Alexandrijskej univerzite v Egypte, keď ho fascinovala patológia a začal sa venovať špecialitám. Získal štipendium od egyptskej vlády a pristál na Univerzite v Severnej Karolíne v Chapel Hill, aby pokračoval v doktorandskom štúdiu. Tam sa spýtal predstaviteľov univerzity, či pokračuje v doktorandskom štúdiu. program s rezidenčným pobytom v oblasti patológie, spojenie klinických povinností s triednou prácou.

„Povedal absolútne nie,“ spomína Nadia Zaki.

Nebojácne požiadal o to v Emory v Atlante. Povedal áno a Zaki zamieril na juh.

Jeho práca Emory upútala pozornosť CDC. Po schválení jeho správnej rady ho jej vtedajší riaditeľ požiadal, aby prišiel a vytvoril tím, ktorý pôjde ruka v ruke s mandátom agentúry bojovať proti chorobám a zachraňovať životy.

READ  V oceáne bolo objavených 5 500 nových druhov vírusov RNA – sledovanie pôvodu vírusov a pôvodu života

Jeho tím urobil pozoruhodné objavy, identifikoval prvé prepuknutie hantavírusu v Amerike, zistil vírus Zika v mozgoch brazílskych detí, ktoré zomreli krátko po narodení, a pomohol určiť, či sa choroba dostane z matky na plod? Nedávno sa zaoberali vypuknutím koronavírusu, skúmali prelomové infekcie a poškodenie tkaniva.

Zaki bol priekopníkom techník pri skladaní kúskov skladačky, ako je napríklad použitie imunohistochémie – hľadanie proteínov v tkanivových bunkách na určenie vinníkov choroby.

Nie všetky boli vhodné na titulnú stranu. Boli tam tisíce nevýrazných prípadov koronerov, nemocničných patológov a štátnych zdravotníckych oddelení, ktorí hľadali odpovede.

A v Zakiho vášni bolo viac ako vzorky tkaniva a vysokovýkonné mikroskopy.

„Najväčším prínosom bolo, že bol niekým, kto mal záujem vzdelávať ostatných a nechať ich zdieľať zázrak objavu,“ povedala Inger Damonová, vedúca odboru CDC pre patogény a patológiu s vysokými následkami.

Obyvatelia Emory sa snažia stážovať vo svojom laboratóriu. Ako prednášateľ na konferenciách cestoval po svete a inštruoval ostatných.

Zdieľal rovnakú jazdu s obyčajnými ľuďmi.

Tom Skinner, priateľ a dlhoročný tlačový referent CDC, si spomenul, že šerifa jedného dňa nadšene pozvali do jeho kancelárie, aby si prezrel snímky.

„Bolo to zvláštne,“ povedal Skinner. „Na konci hodiny… Obrátil som sa k nemu a povedal som mu, že neviem, ako to mohol urobiť, pretože každý z tých snímok sa mi zdal úplne rovnaký.“

„Nahodil láskavý úsmev, pokýval hlavou a zasmial sa,“ pripomenul.

Paddock a ďalší ho opísali ako tímového hráča, ktorý sa rýchlo dostal na titulky a podelil sa o titulky s ostatnými.

„Bol to typ človeka, ktorý by sa s vami podelil o obed, ak by ste naň zabudli. Je to obrovská vedecká strata, ale aj obrovská emocionálna strata,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close