Veda

CDC tvrdí, že halové športové hry sú potenciálnymi udalosťami superspeaderov, keďže väčšina hokejistov na Floride bola infikovaná vírusom Covid-19

To znamená, že halové športové hry sa môžu zmeniť na udalosti superprepínačov, uviedli vedci v týždennej správe Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb USA.

Hra sa hrala 16. júna na klzisku v Tampe. Nasledujúci deň sa hráč považovaný za indexového pacienta stretol s príznakmi Covid-19 vrátane horúčky, kašľa, bolesti hrdla a bolesti hlavy. O dva dni neskôr mal pozitívny test na vírus, informovalo ministerstvo zdravotníctva na Floride.

Každý tím mal 11 hráčov, všetci muži, vo veku od 19 do 53 rokov, šiesti na ľade a piati na lavičke kedykoľvek v priebehu hry, uviedli vedci. Každý tím tiež zdieľal samostatné šatne, zvyčajne 20 minút pred a po 60-minútovej hre, a nikto nemal na kontrolu chorôb látkové masky na tvár.

„Počas piatich dní po hre malo 15 osôb príznaky a príznaky kompatibilné s koronavírusovou chorobou 2019; 13 z 15 chorých malo pozitívne výsledky laboratórnych testov naznačujúcich infekciu vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19,“ napísali vedci. Dvaja z chorých jedincov neboli podrobení testu.

Zatiaľ čo 62% hráčov malo príznaky Covid-19, rozhodcovia na ľade nie, ani jeden divák na tribúne.

Klzisko vhodné pre prenos Covid-19

Ľadový hokej vyžaduje intenzívne fyzické úsilie, ťažké dýchanie počas hry a častý kontakt medzi hráčmi.

„Klzisko poskytuje miesto, ktoré je pravdepodobne vhodné na prenos COVID-19 ako vnútorné prostredie, kde dochádza k hlbokému dýchaniu a osoby sú v tesnej blízkosti k sebe,“ poznamenali vedci.

Vedci pripustili, že počas hry mohol byť infekčný viac ako jeden hráč, ale domnievajú sa, že indexovaný pacient bol zdrojom prenosu, zatiaľ čo bol stále bez príznakov.

Stredná doba inkubácie pre Covid-19 je štyri až päť dní od vystavenia do nástupu symptómov a pohybuje sa podľa CDC od dvoch do 14 dní.

Existuje naozaj niečo ako „superrozmetač“?

Analýza bola obmedzená, pretože nie všetci hráči boli testovaní na vírus a nemuseli byť identifikované asymptomatické infekcie.

READ  Výskumníci identifikovali šokujúci nový typ cukrovky, ktorý postihuje milióny ľudí

„Vnútorný priestor a úzky kontakt medzi hráčmi počas hokejového zápasu zvyšujú riziko infekcie pre hráčov a vytvárajú potenciál pre superspreaderskú akciu, najmä pri pokračujúcom komunitnom prenose COVID-19,“ uzavrela štúdia.

„Klzisko poskytuje miesto, ktoré je pravdepodobne vhodné na prenos COVID-19, ako vnútorné prostredie, kde dochádza k hlbokému dýchaniu, a osoby sú blízko seba,“ dodali.

Riedke informácie o Covid-19 sa šírili na športových podujatiach

Existuje len málo publikovaných štúdií alebo správ o prenose Covid-19 spojených s konkrétnymi športovými hrami alebo praktikami, okrem tých, ktoré boli zverejnené v správach, uviedol CDC.

Od ružovej záhrady po zhromaždenia: Aké veľké zhromaždenia nás môžu naučiť o šírení koronavírusu

V New Hamphire diagnostikovali Covid-19 za posledné dva mesiace 158 obyvateľov združených v 23 rôznych hokejových tímoch alebo organizáciách, uviedol vo štvrtok štátny epidemiológ Dr. Benjamin Chan. Zo 158 prípadov bolo 117 prípadov spojených s osobitnými ohniskami choroby a 41 prípadov nesúvisí s konkrétnym ohniskom choroby, ale súvisí s ľadovým hokejom, uviedol Chan. „Hokej bol jednou z vysoko rizikových aktivít, pri ktorých sme zaznamenali podstatné rozšírenie,“ dodal Chan.

Ľudia, o ktorých sa predpokladá, že sa nakazili koronavírusmi prostredníctvom ich spojenia s hokejom, tiež potenciálne vystavili ostatných v najmenej 24 rôznych školách K-12 v štáte, pričom uviedol, že táto hra zvyšuje riziko vystavenia a šírenia do ďalších zariadení a organizáciami.

Guvernér štátu New Hampshire Chris Sununu vo štvrtok nariadil, aby sa všetky činnosti týkajúce sa ľadu vo vnútorných zariadeniach na ďalšie dva týždne zastavili.

Ďalšie potenciálne udalosti supernápravcu

Medzi ďalšie zdokumentované prípady udalosti superspreadera patria zbor vo Washingtone vlani na jar, kde sa 53 zo 122 členov chorvátskeho údolia Skagit nakazilo vírusom a dvaja zomreli po absolvovaní dvoch marcových skúšok.
„Samotný spev mohol prispieť k prenosu prostredníctvom emisie aerosólov, ktorý je ovplyvnený hlasitosťou vokalizácie,“ uvádza sa v správe o udalosti nájdené CDC.
Niektorí odborníci na verejné zdravie nazvali a Obrad ružovej záhrady v Bielom dome koncom septembra došlo k ochoreniu superspandrov po desiatkach ľudí, ktorí sa udalosti zúčastnili, na koronavírus vrátane prezidenta Donalda Trumpa a členov jeho administratívy, hoci nie je jasné, kde sa prezident prvýkrát nakazil.

Coranvirus sa rozšíril aj v závodoch na spracovanie mäsa a bol spájaný s prepuknutím choroby, ktoré sa zúčastnilo 57 účastníkov vysoko intenzívneho tanečného kurzu v Južnej Kórei.

READ  Betelgeuse sa vracia späť po tom, čo v roku 2019 odpálila svoj vrchol

Jennifer Henderson prispela k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close