Veda

CDC varuje pred prepuknutím Listerie pred deli mäsomi

CDC vydalo varovanie pred vypuknutím choroby v piatok, ktoré poslalo do nemocnice desať ľudí z Floridy, Massachusetts a New Yorku a viedlo k úmrtiu jednej osoby na Floride.

Pravdepodobným zdrojom ohniska nákazy bolo mäso z deli. Deväť obetí uviedlo, že konzumovali mäso v talianskom štýle, napríklad salámu, avšak CDC zatiaľ neuviedla ako zdroj spoločného mäsa alebo dodávateľa.

Stredný vek infikovaných bol 81 a väčšina bola žien. Aj keď je nepravdepodobné, že by veľa ľudí ochoreli na Listeriu vážne, ľudia vo veku 65 rokov a starší, osoby so oslabeným imunitným systémom a tehotné ženy sú vystavené vyššiemu riziku ochorenia.

Listéria môže byť obzvlášť nebezpečná pre tehotné ženy. Infekcia počas tehotenstva môže viesť k potratu, narodeniu mŕtveho dieťaťa, predčasnému pôrodu alebo život ohrozujúcej infekcii novorodenca.

Príznaky infekcie zvyčajne začínajú jeden až štyri týždne po konzumácii kontaminovaného jedla a môžu zahŕňať horúčku, bolesti svalov, hlavy, zmätenosť a stratu rovnováhy.

Predchádzajúce ohniská listérie sa spájali s vajíčkami uvarenými na tvrdo, hubami a mäkkými syrmi.

CDC odporúča tým, ktorí sú vystavení vysokému riziku infekcie, aby nekonzumovali delikatesné mäso, pokiaľ nie je najskôr dôkladne zohriate. Agentúra tiež odporúča skladovať mäso v chladničke, mimo iných potravín a udržiavať čisté okolité povrchy.

Vyšetrovanie ohniska nákazy stále pokračuje.

READ  Najnovšie o pandémii koronavírusov a vydaní Omicron

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close