Technológie

Ceny energií pre slovenské domácnosti zostanú stabilné do roku 2024 – EURACTIV.com

Ceny elektriny pre slovenské domácnosti sa budú zvyšovať až v roku 2024, odsúhlasila vláda najväčšieho slovenského výrobcu elektriny Slovenské elektrárne. Vláda tvrdí, že pomôže rodinám ušetriť viac ako 1 miliardu Rs.

Štát a česko-talianske Slovenské elektrárne sa dohodli na zmiernení dopadov vyšších cien elektriny. Vláda podpisom memoranda garantuje stabilnú regulovanú oblasť cien elektriny pre domácnosti vo výške 61,21 eura za megawatthodinu (MWh) bez DPH do roku 2024.

Vláda oznámila, že priemerná slovenská domácnosť v tomto období ušetrí približne 500 eur.

Celkové množstvo elektriny dohodnuté v týchto sadzbách je podľa zmluvy 6,15 terawatthodín (TWh) ročne. „Spotreba slovenských domácností je asi 5,6 TWh ročne. Zvyšok chce vláda použiť na lacnú elektrinu do nemocníc, domov sociálnych služieb a škôl,“ povedal minister financií Igor Matovič.

Dohoda bola ohlásená len niekoľko dní po tom, čo vláda minulý týždeň pohrozila, že vo forme daňového návrhu zavedie vyššie zisky z obchodovania s energiou generovanou jadrovými elektrárňami. V roku 2020 tvorila jadrová energia 83,5 % primárnych energetických zdrojov v elektrine dodávanej Slovenským Elektronom.

V prípade prijatia navrhovaného zákona sa rozdiel medzi trhovými cenami elektriny a nákladmi na jej výrobu v jadrových elektrárňach zdaní, čím vláde prinesie približne 50 miliónov eur. Slovenské elektrárne takýto plán rázne odmietli s odvolaním sa na možnosť bankrotu.

Minister financií Matovič v stredu potvrdil, že vláda stiahne návrh jadrovej dane, keďže sa stal súčasťou dohody.

(Lucia Yar | EURACTIV.sk)

READ  Ako jednoducho nainštalovať aplikáciu VPN na Chromebook

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close