šport

Česká hokejová reprezentácia porazila Rusko a získala prvé olympijské zlato

22. februára 1998 hviezdny český hokejový tím porazil vo finále zimných hier v Nagane Rusko a získal svoju prvú zlatú medailu v olympijskom hokeji po 78 rokoch.

Národná hokejová liga (NHL) po prvý raz vo svojej histórii umožnila účasť svojim hráčom zimné olympijské hry v Nagane 1998Dva roky po tom, čo boli v Rakúsku korunovaní majstrami sveta, významné rozhodnutie oslobodilo mnohých českých hráčov hrať za národný tím v Japonsku.

Česi získali zlatú medailu na zimných olympijských hrách v Nagane v roku 1998

V českom tíme bude nasadených asi desať NHL. Sú medzi nimi národné legendy Jaromír Zakr, zlatý medailista Dominik Hašek, Martin Rusinský a obranca Peter Svoboda, ktorí povedú svoj tím od víťazstva k víťazstvu.

Česká republika skončila v 1. kole turnaja na druhom mieste v skupine D s ľahkými výhrami proti Fínsku a Kazachstanu, no prehrala 1:2 s Ruskom. Českí hráči, ktorí šokovali celý svet ľadového hokeja, vyradia dvoch najväčších favoritov turnaja, USA (vo štvrťfinále 4:1) a Kanadu (2:1 v napínavom tajbrejku penaltových rozstrelov počas semifinále). ). .

Menej ako desať rokov po páde komunizmu v bývalom Československu a päť rokov po rozpade krajiny v roku 1993 sa Zach a jeho tím vo finále stretnú s Ruskom. Parádny výkon brankára Dominika Haška a osamotený gól Petra Svobodu v polovici tretej tretiny (prvé vystúpenie s reprezentáciou na seniorskej úrovni) zabezpečili Čechom historické víťazstvo a stali sa tak 7. krajinou so zlatou olympijskou medailou. V ľadovom hokeji.

Celý národ za nimi stojí olympijské víťazstvo v roku 1998, ktoré sa v 90. rokoch v Českej republike stalo symbolickým momentom národnej hrdosti a vrylo sa do pamäti tých, ktorí nasledovali ich tím vpred.

Doma bola na Staromestskom námestí v Prahe umiestnená veľká televízna obrazovka, kde dav vybuchol od radosti. „Keď som to videl [Czech] Vlajka sa zdvihla a od chvíle, keď ma rodičia vzali na hokej, až doteraz som ju videl svietiť pred očami po zvyšok môjho života,“ odpovedal Hašek.

READ  „Tri zápasy v rade, maximum“ – Belinda Benzic o tom, ako dosiahnuť rovnováhu medzi osobným a profesionálnym životom na základe času

„Najväčší hokejový zápas všetkých čias?“

Nasledujúci deň vytiahol úspešný pochod s tímom státisíce ľudí do ulíc Prahy, aby oslávili víťazstvo. Spomienka na víťazstvo Československa nad Sovietskym zväzom na majstrovstvách sveta v roku 1969 nie je v mysliach mnohých starých Čechov vzdialená ani nie rok po páde Brockovej jari.

„Moji rodičia stále hovoria o roku 1969,“ povedal Peter Svoboda, hrdina okamihu, s priezviskom „Sloboda“. „Poraziť Rusov je pre túto generáciu stále veľká vec.“

Senzačný úspech českého tímu spred dvadsiatich rokov opísal v roku 2018 73-minútový dokument The Nakano Tapes z produkcie Franka Marshalla a režiséra českého filmára Ondage Hudesek. Premietali ho pre českých olympijských športovcov v Pjongčangu pred Zimnými hrami 2018.

„Väčšina ľudí si pamätá, kde boli v časoch Nagana,“ povedal Hoodek. „Lepšie si pamätáme na najemotívnejšie chvíle, ktoré sme prežili. Mal som desať rokov, v nedeľu ráno som bol u starých rodičov. Na zápas som sa zobudil trochu neskoro, vynechal som pár minút. Bol som mrzutý.

Rovnako ako Československo, aj hokejový tím získal už štyri strieborné a štyri bronzové olympijské medaily, no zlato sa mu vždy ušlo.

Víťazstvom v Nagane sa začala zlatá éra českého hokeja, keď na majstrovstvách sveta v rokoch 1999 až 2001 získal tri zlaté medaily v rade, ale na turnaji v Prahe a Ostrave v roku 2004 nezvíťazil doma. Ďalšie zlato získali na MS 2005 a 2010 a bronzovú medailu získali na zimných olympijských hrách v Turíne 2006 (opäť proti Rusku).

„Súťaž v roku 1998 bola súťažou tímov snov,“ vysvetlil Greg Krogel, riaditeľ pôvodných programov pre olympijský kanál. „Pýtam sa hokejových ľudí, je toto najväčší hokejový zápas všetkých čias?“

Minimálne pre Čechov o tom niet pochýb.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close