Hlavné správy

Česká republika rozširuje hraničné kontroly so Slovenskom

Česká republika ohlásila rozšírenie dočasných kontrol na hraniciach so Slovenskom. Predĺženie bude pokračovať ďalších 45 dní a aktuálne končí 12. decembra.

Premiér Petr Fiala súhlasil s predĺžením opatrenia dva dni pred vypršaním platnosti previerok v sobotu (29.10.). Minulý mesiac boli zavedené hraničné kontroly s cieľom bojovať proti nelegálnej migrácii.

„Je to krok, ktorý nechceme urobiť, ale situácia si to vyžaduje,“ povedal Fiala.

Informovala o tom pred začiatkom kontroly na hraniciach tlačová agentúra ReutersThe české orgány Od začiatku roka 2022 zadržali takmer 12 000 migrantov, ktorí prekročili české hranice bez riadnych dokladov.

Väčšina migrantov, hovoria ReutersSýrčanov, a mali v úmysle cestovať cez Českú republiku do Nemecka alebo iných krajín Západnej Európskej únie.

Nárast prisťahovalectva

Kontroly boli pôvodne zavedené na riešenie zvýšenej migrácie Balkánska cesta V rámci Európskej únie.

Od začiatku reštrikcií na konci septembra bolo zadržaných takmer 5500 migrantov bez riadnych dokladov a ďalších 74 sú pašeráci, uvádza český spravodajský zdroj. CDK.

Česká republika a Slovensko Obaja sú členmi Európskej únie a patria do schengenského priestoru, čo znamená, že za normálnych okolností neexistujú žiadne hraničné kontroly. Slovensko sa totiž sťažovalo na hraničné kontroly, ktoré sú podľa neho v rozpore so zásadami schengenskej politiky otvorených hraníc.

Obe krajiny zostali spoločnou krajinou, Československom, až do ich oddelenia v roku 1993.

Reuters, s dpa

READ  Losorno: Klopte na drevenú dedinu Slovenska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close